İyon değiştirici reçine ile siyanür giderimi
Cyanide removel by ion exchange resin
  1. Tez No: 109917
  2. Yazar: HALİS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET mtf\ Bu çalışmada, ticari olarak üretilen bir anyonik reçine (Purohte *'A'-1^Q| ~x kullanılarak sulu çözeltilerden siyanür iyonları giderilmiştir. Kesikli sistemde sulu çözeltide bulunan siyanür iyonlarının giderimi üzerine sıcaklık (T), çalkalama hızı (co), pH ve reçine partikül boyutu (dıO gibi değişkenlerin iyon değişim dengesi üzerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen verilerin Langmuir, Freundlich ve Temkin izotermlerine uygunluğu analiz edilmiştir. Kolon çalışmasında ise iyon değişim breakthrough davranışları üzerine reçine yüksekliği ve sıvı akış hız etkileri araştırılmıştır. Purolite A-250 tipi anyon değiştirici reçinenin siyanür için 50-1200 mgCNVl konsantrasyon aralığmdaki adsorpsiyon kapasitesinin (qmax), 44 mgCNVg reçine olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca en uygun karıştırma hızı 150 rpm, en uygun pH aralığı da 10.0-10.50 arasında bulunmuştur. Bütün değişkenlerden elde edilen sonuçların en iyi Freundlich izotermine uyduğu görülmüştür. 20-50 °C sıcaklık aralığında sıcaklık artışı ile adsorplanan siyanür miktarının arttığı, bu sıcaklık aralığında AH0 =5.1 kcal/mol ve AS0 = 21.76 kcal/°K mol olduğu bulunmuştur. 20“C'de AG° =1.516 kcal/mol iken 50 °C'de 1.314 kcal/mol'dür. İyon değişim denge çalışmalarından elde edilen Freundlich izoterm sabitleri ile, adsorpsiyonu etkileyen parametreler (pH, co ve T) arasındaki ilişki analiz edilmiş ve bu ilişki aşağıdaki denklemle ifade edilmiştir. aF = 0.1931 + 0.1 195 ( pH ) - 9.66 10”4 ( T ) - 6.12 10“3 (co) (4-9) KF = 1.5638 ( pH )”4875 ( T ) 00645 (co)21075 (4-10) İyon değişim kolon çalışmasında; kolondaki reçine yüksekliği arttıkça giderilen siyanür miktarının arttığı, breakthrough noktasına ve kolonun tüketim (atılım) noktasına daha geç ulaşıldığı tespit edilmiştir. Kolon-reçine yüksekliği arttıkça, kinetik model hız sabiti ki lineer olarak azalmakta ve q0 ise artmakta olup, kolon yüksekliği ile kj ve q0 arasındaki matematiksel ilişki, denklemlerle ifade edilmiştir. Kolondaki çözelti akış hızı artıkça kinetik model hız sabiti ki lineer olarak artmakta ve q0 ise azalmaktadır. Yine çözelti akış hızı ile ki ve q0 arasındaki matematiksel ilişki denklemlerle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, cyanide ions were removed from aqueous liquids by means of commercial anionic resin ( Purolite A-250). While working for the removal of cyanide ions in aqueous solutions in batch systems, the effects of temperature ( T ), stirring velocity (co) and particle size (dR) were analysed. The data was analysed and conformance to Langmuir, Freundlich and Temkin isotherms were checked. In the column experiments, the effects of resin level and fluid velocity were analysed according to ion exchange breakthrough behaviours. It was observed that the adsorption capacity (qmax) of Purolite ion exchanger resin was 44 mgCNVg for 50-1200 mgCNVl ciyanide concentration. Also it was investigated that optimum pH was between 10.0-10.50 and optimum stirring velocity was 150 rpm. The results of data from all of the variables show that all the results are conformed to Freundlich isotherm. It was found that if the temperature increases between 20-50 °C the adsorbed cyanide amount increases to AH0 =5.1 kcal/mol and AS°= 21.76 kcal/°Kmol. While 20 °C AG0 is equal to 1.516 kcal/mol, 50 °C is equal to 1.314 kcal/mol. The relation between The Freundlich isotherm constants that were obtained from ion-exchange studies and the parameters affecting adsorption (pH, co and T) were analysed. This relation is shown with the equation below: aF = 0.1931 + 0.1 195 ( pH ) - 9.66 10“4 ( T ) - 6.12 10”3 (co) (4-9) KF = 1.5638 ( pH V4-875 ( T ) 00645 (co)21075 (4-10) At the ion-exchange column study it was observed that when the level of resin in the column increases removed cyanide amount increases as well, it was also recorded that breakthrough point and finishing point were reached late. When column-resin height increases, velocity constant ki of kinetic model decreases linearly and q0 increases. The mathematical relation between column height, ki and q0 was defined with equations. While the fluid flow velocity in the column increases, the kinetic model constant ki increases linearly and q0 decreases. Again the mathematical relation between fluid flow velocity, kj and q0 was defined with equations.