İyon değiştirici reçine ile metal kaplama durulama banyosu atık sularından Cr (VI) giderimi
Treatment of Cr (VI) ions with anionic resin from metal-plating rinse wastewaters
  1. Tez No: 121311
  2. Yazar: LOKMAN HANECİO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
" IV ÖZET Bu çalışmada, Teklas Kauçuk Ltd. Şti. metal kaplama prosesine ait krom banyosu atıksularından ticari olarak üretilen bir anyonik reçine(Purolite A-250) kullanılarak Cr(VI) iyonları giderilmiştir. İyon değişim kolon çalışmaları yapılmış olup breakthrough davranışları üzerine atıksu pH 'sı, reçine yüksekliği, giriş Cr(VI) konsantrasyonu ve atıksu akış hız etkileri araştırılmıştır. İyon değişim kolon çalışmasında; kolona uygulanan farklı pH 'larda pH = 2 'de breakthrough noktasına ve kolonun tüketim (atılım) noktasına daha geç ulaşıldığı tespit edilmiştir. Kolona uygulanan farklı akış hızlarına ait breakthrough ve kolonun tüketim (atılım) noktalarında bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Giriş Cr(VI) konsantrasyonu kolon çalışmalarında ise konsantrasyon düştükçe Cr(VI) giderim veriminin arttığı, breakthrough noktası ve kolonun tüketim (atılım) noktasına daha uzun sürede ulaşıldığı tespit edilmiştir.Kolon yüksekliği çalışmasında; kolon yüksekliği arttıkça giderilen Cr(VI) miktarının arttığı, breakthrough noktası ve kolonun tüketim (atılım) noktasına daha geç ulaşıldığı gözlenmiştir. İyon değişim breakthrough davranışları üzerine atıksu pH 'sı, reçine yüksekliği, giriş Cr(VI) konsantrasyonu ve atıksu akış hızı etkilerinin her biri için ayrı ayrı kinetik model hız sabiti ki ve qo değerleri hesaplanmıştır. Farklı NaOH konsantrasyonlarında yapılan rejenerasyonlarda NaOH konsantrasyonu arttıkça geri kazanımın daha kısa sürede gerçekleştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Cr(VI) ions in chromium bath which is used in metal-plating process of Teklas Kauçuk Ltd. Şti. wastewaters were removed by using commercial anionic resin (Purolite A-250). During ion-exchange column experiments; the effect of pH, resin level, inffluent Cr(VI) concentration and wastewater flow rate were analysed according to ion-exchange breakthrough behaviours. At the ion-exchange column study for effects of pH it was observed that at pH = 2, the breakthrough point and finishing point were reached late. According to different flow rates applied to the column it was observed that there is not a difference between breakthrough points and finishing points of flow rates. In the column study of inffluent concentration of Cr(VI) it was proved that when concentration decreases removed Cr(VT) output increases andbreakthrough point and finishing point were reached late. At column level study it was observed that when the level of resin in the column increases removed Cr(VI) amount increases as well, it was also recorded that breakthrough point and finishing point were reached late. For the affects of pH, resin level, inffluent Cr(VI) concentration and wastewater flow rate according to ion-exchange behaviours; the kinetic model velocity constant ki and qo had been calculated for each one. In regeneration with varied NaOH concentrations it was proved that when NaOH concentration increases, recovery time of Cr(VI) decreases.