Proses tasarım, benzetim ve kontrolü için genel amaçlı bir SCADA programı
A General purpose SCADA software for process design, simulation and control
- Tez No: 109941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
>«_: ?“..> ”., -.. #.,..... -..“.,”?;. *, *. ££?;V-,. özet %¥Ü:^:'.J?$'i '%. ?'.;?''.«>' Bu çalışma PC ortamında bir Supervisory Control And Data AGqttistioh (SCAD A, gözlemci kontrol ve veri toplama) yazılım paketi geliştirilmesini konu alır. Paketin ismi olan SimKon SİMülasyon ve KONtrol kelimelerinin baş harflerinin alınması suretiyle oluşturulmuştur. * Farklı alanlarda gerçekleşen ve bilgisayar üzerinde modellenebilecek proseslerin benzetimi ve kontrolü için bir yazılım paketi geliştirilmiştir. Böylelikle proseslerin modellenmesi yapılarak bunun gerçek zamanlı kontrolünün yapılabilmesine olanak sağlamaktadır: Modüler bir yapıda tasarlanmıştır. Böylelikle programı kullanan kişilerin kendi hesaplama ve kontrol rutinlerinin bu programa sonradan eklenmesi mümkün olmaktadır. Paket Borland C++ Builder kullanılarak Windows ortamı için geliştirilmiştir. Birinci bölümde giriş bölümü yer almaktadır ve bilgisayar grafiklerinin gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde SCADA hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde SCADA yazılım paketinin oluşturulmasından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde örnek bir prosesin tasarım ve benzetimi gösterilmiştir. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür. EKİ 'de SİMKON kullanım kılavuzu verilmektedir. EK2'de SİMKON kaynak kodunun bulunduğu CD yer almaktadır Sonuç olarak kullanılabilir bir SCADA paketi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
çjşgsassss^ SUMMARY «E“«e Iff.M &«** w as This work is based on a Supervisory Control And Data Acquistion(SCADA) software development. Simkon, the name of the package, has been inspired from the words of ”simulasyon“ and ”kontrol" which means, in Turkish, simulation and control, respectively. The developed software package can simulate and control different types of processes that can be modelled on a computer. In addition, a real time controlling of the processes, modelled on the computer, is possible. The software package has a modular structure. Therefore control or calculation routines may be plugged in when requested. This Software package has been developed with C++ Builder 5.0 for Windows 95 and above. In Chapter 1, Evolution of the Computer Graphics is presented. In Chapter 2, Information about SCADA is presented. In Chapter 3, Development of SCADA software package is presented. In Chapter 4, An example of process simulation and design is illustrated. Chapter 5 is the conclusion part. Appendix 1, The User Manual of SCADA. Appendix 2 includes a CD with source code of SIMKON. Appendix 3 The source code of the developed software (in the CD). Finally a useful SCADA package is developed and presented in the disk provided with the thesis.