GSM'de kısa mesaj servisleri ve performans arttırımı için bir uygulama
- Tez No: 109946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
*ıy ÖZET Mobil iletişim gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. İletişimin toplum hayatına kazandırdığı olgulardan biriside hiç şüphesiz cep telefonlarıdır. Mobil iletişimle birlikte zaman ve mekan boyutlarının ortadan kalkması hayatımızı kolaylaştırırken, yaşam biçimlerimizi de değiştirdi. Kısa mesaj servislerinin kullanımı da günümüz iletişim dünyasında telefonla görüşmek kadar yeri olan, vazgeçemediğimiz bir alışkanlık haline geldi. Hayatımızı kolaylaştıran birçok yenilik, bizde merak uyandırarak,“Acaba nasıl yapmışlar”sorusunu da beraberinde getirir. Kullandığımız yeni bir ürünün nasıl çalıştığını bilmek, daha başka ne özelliklerinin olduğunu öğrenmek çoğumuzun ortak isteklerindendir. Kısa mesaj servisi (SMS) tanım olarak cep telefonlarıyla yazılı mesaj gönderim ve alım hizmetidir. Sesli görüşme ücretinin yüksek olması, SMS'i hem ülkemizde hemde dünyada daha çok tercih edilen bir iletişim aracı haline getirmiştir. GSM operatörleri açısından her geçen gün, kullanımına paralel olarak daha fazla kazanç sağlayan SMS servisleri, bu iş için 24 x 7 saat çalışacak bakım personeli ve onların kullanacağı kontrol amaçlı uygulama yazılımlarını da kaçınılmaz kılmaktadır. Bu tez çalışmasıyla; kısa mesaj servislerinin sahip olduğu teknik altyapı ve ticari potansiyelinin araştırılması, ülkemizde ve özellikle yurtdışında kullanılan değişik uygulamaların örneklenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca GSM operatörlerinin teknik açıdan servisleri daha iyi kontrol edebilmeleri için bu çalışma içinde hazırlanmış bir uygulama tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
'i '' ?? z'-“~ '*-' ?”? ' SUMMARY In today's world, we couldn't even imagine a life without mobile communication. Time and zone concepts have been disappeared via mobile communication which makes life easier and changes our way of living. Also the use of short message services(SMS) has been the habit of our life as much voice calls. Every invention which suprises us, generates a question about“How did they do it ?”It's our right to know the answer and learn the specifications of this new product. The Short Message service is the ability to send and receive text messages to and from mobile phones. As the price of voice calls are expensive, SMS has become more popular than ever. Network operators make more money from SMS day by day but this service needs a 24x7 hour support and maintenance, and the tools which the support team should have to use for monitoring. In this thesis study, I aimed to tell short message services from financial and technical point of view, explain the infrastructure of SMS, announce the new services which are commonly used and also I developed an application for the support team in order to monitor and simulate the new SMS services..,^/"