'Yapay zeka uygulamalı askeri proje değerlendirme sistem tasarımı'
The Design of a military project evaluation system as an application of artificial intelligence technology
  1. Tez No: 109952
  2. Yazar: YAHYA KEMAL KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
/ ?&;...% ^*î^ X.'??,«. '* ö f:^' 4? >.\ '^ 1 ozet \%-\ v-y/.iii ^ -..*. ;.“ -- /- -s. & V.?'? -tr -V- '?-'' \^, - V”*'' ' Günümüzde, yapay zeka teknolojisinin endüstriyel uygulamaları artık^siVıl hayatta olduğu kadar askeri alanlarda da uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, yapay zeka teknolojisi ve onun bir kısmı olan uzman sistem teknolojisi ayrıca ele alınarak gözden geçirilmiştir. Ayrıca, PREDEX adı verilen ve askeri ve/veya alanda önerilen projeleri değerlendirmeye yarayacak bir uzman sistem tanıtılmıştır. Bu çerçevede, projelerin milli ve/veya kritik sistem ve teknoloji sınıfında olup olmamasına, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ihtiyaçlarına ve bütçe durumlarına göre değerlendirilmeleri için bir yöntem geliştirilmiştir. Sistemin gerçekleştirilmesinde, 40 civarında değerlendirme faktörü belirlenmiş ve her faktör 4 seviyeli olarak düşünülmüştür. Tez kapsamında, sistemin ana yapısı, bilgi tabanı ve çıkarım mekanizması değerlendirme yöntemi ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Önerilen yöntem, Batı Avrupa Silahlanma Grubu (WEAG) Panel II kapsamında yürütülmekte olan RTP 11.13“Avrupa Potansiyel Benzetim Ağı”projesinin değerlendirilmesinde tatbik edilmiştir. PREDEX'in başarılı bir sonuç üretmesine rağmen geliştirilmesine ve bilgi düzeyinin artırılması ihtiyaç vardır. PREDEX tek bir kullanıcı için geliştirilmiştir. Fakat projelerin kabulünde birden fazla kişi veya kuruluşun farklı açılardan değerlendirme yapması sözkonusudur. Bazı durumlarda karar vericiler farklı birimlerde farklı ortamlarda hata farklı ülkelerde olabilmektedir. PREDEXin çok kullanıcıya açık bir versiyonunun geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
.^^?^ ?*?. s*> m SUMMARY VİVŞ*&/£f? Today, industrial application of artificial intelligence (AI) is applied »to -Hot only commercial but also to military area. In this study, the application of AI especially“expert system technology”to military project evaluation has been studied. An expert system called PREDEX, was produced and evaluation procedure has been developed based on the characteristic of the project such as being national and/or critical technologies. TAF requirements and budget needs are also considered. About 40 evaluation have been identified each having 4 levels. Within the thesis, main architecture of the system, knowledge base and inference engine as well as evaluation procedure were explained in detail. Proposed system has been applied to the evaluation of a project called RTP 11.13“Realization of the Potential of networked simulation in Europe”which was carried out and controlled by Western European Armament Group (WEAG) Research Cell. The initial analysis of PREDEX shows successful results. However the system still needs to be improved as mentioned in the last chapter. PREDEX has been developed for a single user. However, evaluating a project requires more than one people to deal with the proposals from different aspects. In some cases decision makers may be located at different places or even in different countries. In the future, PREDEX must be improved for multi users allowing the use of internet or intranets. Other possibilities of improvements are listed in Chapter 5.