Eskişehir yöresi makinalı karaçam (pinus nigra arnold subsp. pallasiana (lamb.) holmboe) ağaçlandırmalarında arazi hazırlama yöntemlerinin 15 yıllık gelişim üzerindeki etkileri
The Effects of mechanized land preparation techniques on the growth of 15 years old Anatolian black pine (pinus nigra arnold subsp. pallasiana (lamb.) holmboe) plantations located at western central (Eskişehir province) Turkey
- Tez No: 109975
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET ESKİŞEHİR YÖRESİ MAKİNALI KARAÇAM {Pinus nigra Arnold subsp pallasiana (Lamb.) Holmboe) AĞAÇLANDIRMALARINDA ARAZİ HAZIRLAMA YÖNTEMLERİNİN 15 YILLIK GELİŞİM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Bu çalışma, Eskişehir Musaözü'nde 1986 yılında tesis edilen makineli Karaçam ağaçlandırmasında farklı arazi hazırlama yöntemlerinin 15. yıl sonundaki, gelişim üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, gövde analizi ve dendroklimatolojik çalışmalarla; arazi hazırlama yöntemleri ve lokal iklim koşullan (kuraklık gibi) arasındaki etkileşimin yıllık halka gelişimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 15. yıl sonu analiz sonuçlarına göre, diri örtü temizleme metotlarından, paletli traktöre önden bağlantılı ağır hizmet tipi örtü temizleme tarağı ile vejetasyonun köklenerek şeritler üzerine yığılması, boy büyümesi ve yaşama oranı açısından en iyi performansı göstermiştir. Tarakla diri örtü temizliğine kombine edilen çeşitli toprak işleme yöntemleri ve kullanılan fidan tipleri arasında gelişim açısından istatistiksel bakımdan bir fark bulunamamıştır. Dendroklimatolojik analizler sonucunda ise, tarakla diri örtü temizliğine kombine edilen toprak işleme yöntemlerinin (diskaro ile toprak işleme hariç) yıllık halka gelişimi üzerinde özellikle ilk yıllarda olumlu etkiler yaptığı belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS ON MECHANIZED LAND PREPARATION TECHNIQUES ON THE GROWTH OF 15 YEARS OLD ANATOLIAN BLACK PINE (Pinus nigra Arnold subsp pallasiana (Lamb.) Holmboe) PLANTATIONS LOCATED AT WESTERN CENTRAL (Eskişehir province) TURKEY This study was carried out to determine the effects of different land preparation techniques on the growth performances of the Anatolian Black pine {Pinus nigra Arnold subsp pallasiana (Lamb.) Holmboe) plantations at 15 years of age. The experiment was established in 1986 in Musaözü location near Eskişehir province of Turkey. Moreover, effects on the tree rings of the interaction between the land preparation techniques and the local climatic conditions (such as the drought) were also investigated by dendroclimatological studies and stem analysis. The results of the 1 5 years investigations reveal that the sites cleared using a front-mounted clearing rake pushed by a crowler tractor prior to any of the soil cultivation techniques resulted made the best performance as regards tree height growth and survival rate. Seedling type used in plantation establishment created no different result. On sites with vegetation clearing with rake followed by soil cultivation applications (except only discing) helped to larger annual ring growth especially at first years after planting even during drier seasons. VII