Poliüretan önpolimer eldesi ve reaksiyon kinetiğinin incelenmesi
Preparation and kinetic study of polyurethane prepolymers
  1. Tez No: 109981
  2. Yazar: NEVRA TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK, DOÇ. DR. AHMET KAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Poliüretan Ön Polimerin Eldesi ve Reaksiyon Kinetiğinin İncelenmesi Bu tez çalışmada, çift bileşenli poliüretanların üretiminde kullanılan poliüretan ön polimerlerinin, toluen diizosiyanat ( TDI ) ve trimetilol propan'dan ( TMP ) hazırlanması incelenmiştir. Reaksiyonlar, 40°, 55°, 70°, 90°C'da gerçekleştirilmiş olup, reaksiyon takibi, belirli zaman aralıklarında serbest NCO, 2,4-TDI, 2,6-TDI analizleriyle yapılmıştır. Reaksiyonlarda NCO / OH mol oranı 2 olup, ayrıca NCO / OH =1,8,1,9 ve 2,1 olacak şekilde de denemeler yapılmıştır. Farklı poliol bileşiklerinin ürün özelliklerine ( serbest NCO ve serbest TDI miktarı) etkisi, TMP ile birlikte gliserin, etilen glikol ve propilen glikol kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca katalizörün reaksiyona üzerine etkisi, trietil amin kullanılarak incelenmiştir. Reaksiyon kinetiği çalışmalarında, reaksiyonun NCO ve OH konsantrasyonuna 1. dereceden bağlı olduğu ve 2. dereceden bir reaksiyon olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmalarda elde edilen reaksiyon hız sabitleri ve aktivasyon enerjisinin literatür verilerryle uyumlu olduğu görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preparation and Kinetic Study of Polyurethane Preporymers In this study for two component type polyurethane production, prepolymers were prepared by toluene diisocyanate ( TDI ) with trimethylol propane. The reactions were performed at different temperatures ( 40°, 55°,70°, 90° C )with a constant NCO/OH ratio equal to 2 and reactions were followed by determining the unreacted isocyanate, 2,4-TDI, 2,6-TDI concentrations as a function of reaction time. Also, the reactions were performed with NCO / OH ratios of 1.8, 1.9,2. 1. Different types of poryols were used (Glycerol, Ethylene glycol, Propylene glycol ) with TMP for determining characteristics of prepolymers. For determining of catalysts effects in prepolymers production, Methylene amine was used. The preporymers forming reaction follow second order kinetics ( first order for both NCO and OH concentrations ) with the rate proportional to the concentration of each reactants. Rate constants and activation energy for the OH-NCO reactions was determined. These values are similar to literature references. vin