Polipropilen iplik ünitelerinde klima tesisatının önemi
The Importance of the air conditioner installation in polypropylene yarn (production) units
  1. Tez No: 109980
  2. Yazar: CANAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tekstil sektörü günümüzde hızla gelişmektedir. Hızla gelişen bu sektörde ayakta kalabilmenin tek şartı kalite iyileştirme çalışmalarını sürekli yapmak ve maliyeti düşük tutmaktır. Doğal liflerden elde edilen ipliklerin ( pamuk, yün vb.) klimalı ortamda üretilmesi halinde tozumanın en aza indirilmesi ve kopma mukavemetinin yüksek olması sağlanır. Ancak sentetik iplikte elastikiyet yüksek olduğu için klimalı ortamın kopma mukavemetine etkisi azdır. Bu tezde petrol kaynaklı olan polipropilen hammaddesinden elde edilen iplik için klima tesisinin önemi renk farklılığı açısından incelenmiştir. Bunun için aynı şartlarda üretilen iki parti iplikten biri klimalı standart ortamda diğeri ise klimasız doğal ortamda istiflenerek otuz gün bekletilmiştir. Bu ipliklerin kaliteyi belirleyen parametrelerden mukavemet, kopma uzaması, kıvrım geri kazanma oranı, kıvrım büzüşme oranı, kaynama çekmesi, sıcak hava büzüşmesi ve renk ölçümleri yapılmıştır. Aynı şartlarda üretilen ancak farklı ortamlarda bekletilen iki parti iplik yukarıdaki parametreleri incelendikten sonra dokuma tezgahında dokunmuş ve renk farklılığı ( abraj ) açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY As it is known, nowadays textile sector takes progress rapidly. The merely condition of standing in that sector is to continue the quality improvements and to keep the costs as low as possible. A minimal pollination and high resistances are obtained by the help of air conditioners in the natural yarn process ( cotton, wool,...etc. ) But in the synthetic yarn process : the effect of the air conditioning on the resistance is very low because of the high elasticity of the synthetic yarn. In this study, the effect of the air conditioning on the colour difference of the yarn made from polypropylene, which is a product of petroleum, is researched. One of two yarn consignments which was produced under the same conditions, was kept in an air conditioned ambiance and the other was kept without any air conditioner. And the colour differences between there two consigments were compared after the weaving process.