Kınalı-Edirne otoyolu bitkilendirmelerinin başarı düzeyinin irdelenmesi
Review of the success level of afforestation in Kınalı-Edirne highway
- Tez No: 109986
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET *Kınalı-Edirne Otoyolu Bitkilendirmelerinin Başarı Düzeyinin İrdelenmesi" Bu çalışmada Kınah-Edirne Otoyol Peyzaj Uygulamasında kullanılan bitki türlerinin büyüme performansları, genel tutma basanları ve gelişme durumları incelenmiştir. Araştırma amacıyla Kınah-Edirne Otoyolu'ndan kazı, dolgu, orta refüj kısımlarından 50 adet örnek alan alınmıştır. Örnek alanlar kazı, dolgu ve orta refüj kısımlarına dağıtılmıştır. Bitki türlerinin kazı, dolgu ve orta refüjlerde gösterdikleri büyüme performansları ile genel tutma basanları aritmatik ortalamalar dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma Sonuçları; Kınah-Edirne Otoyolu bitkilendirmelerinde tür seçimi, kullanılan fidan materyali, uygulanan dikim tekniği ve dikimden sonra uygulanan bakım çalışmalan ile ilgili değerlendirmeler şeklinde verilmiştir. Kullanılan bitkilerin bir kısmının doğal türlerden olduğu ekserisinin de ekolojik açıdan sorun çıkarmayacak türlerden oluştuğu tespit edilmiştir. Bunun yanında bölgeye dikilen fidanların büyük bir kısmının (%70) çıplak köklü fidanlardan seçilmiş olması genel tutma başarısını ve büyüme performansını düşürdüğü görülmüştür. Bu çalışma ile; otoyol bitkilendirmelerinde, doğal türlerin kullanılmasına ağırlık verilmesi, türlerin biyolojik isteklerinin gözetilmesinin yam sıra karşılıklı büyüme ilişkilerinin de dikkate alınması ve dikim sonrası koruma-bakım önlemlerine daha fazla önem verilmesinin gerekliliği anlaşılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY REWIEW OF THE SUCCESS LEVEL OF AFFORESTATION IN KINALI - EDİRNE HIGHWAY The survival,growth and development of plant species planted for landscape management in Kınalı-Edirne highway were investigated in this study. 50 sample plots from cut slope, median strips and fill slope area were taken in order to determine the growth performance of plants.Results were evaluated in terms of species selection,seedling stock,planting tecnique and tending following planting. İt was found that some plants were nature to Turkey and some were exhotics. Survival percent and growth performance of seedling were found low since bore root seedlings were planted around highways. For landscape management in highways,narurel species should be mainly used and their ecological demands should take into account too. Tending and protection after planting seedlings must be done regularly and carefully. X