Doğal ve kültürel ortamlardan elde edilen kuruma karideslerinin (penaeus japonicus) besin öğelerinin belirlenmesi
The Investigation of the nutritional composition of the natural and cultured kuruma prawns (penaeus japonicus)
  1. Tez No: 109987
  2. Yazar: BURÇAK TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Doğal ve Kültür Ortamlardan Elde Edilen Kuruma Karideslerinin (Penaeus japonicus) Besin Öğelerinin Belirlenmesi Günümüzün gıda maddesinin hafif, kolay sindirilebilir, protein ve vitamin açısından zengin, doymuş yağ asidi içeriği düşük, mineral madde yönünden yeterli olması arzu edilmektedir. Vücudun yapı taşlarından proteine olan gereksinimin oldukça fazla olması nedeniyle su ürünleri etleri hayvansal protein açığının kapatılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Balık eti başta olmak üzere karides ve diğer kabuklu su ürünleri yukarıda belirtmeye çalıştığımız tüm bu özellikleri bir arada bulunduran tek gıda olarak karşımıza çıkmaktadır. Karides ülkemizde balık eti kadar sevilen ve çok fazla tüketimi yapılan bir gıda maddesi değildir. 100 gr karides eti %20 oranında protein ve yaklaşık olarak da %2 oranında yağ içermektedir. Belirlenen bu oran diyetlerde tüketilmesi uygun görülen miktar ile orantılıdır. VI
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE NUTRITIONAL COMPOSITION OF THE NATURAL AND CULTURED KURUMA PRAWNS {Panaeus japonicus) SUMMARY This investigation was carried out on the nutritional value of Kuruma prawn (Panaeus japonicus) caught from Mersin between February November 1998 to 1999. As the result of chemical analyses fat content was found as %1.56 ± 0.05, protein content was found %21.89 ± 0.9, moisture content %74.97 ± 0.8, ash content %1.35 ± 0.12 and calori Kcal/100 g 107.66 ± 2.37 between November and February for Kuruma Prawn. In accordance to the result of the investigations; there was not a significant difference between the fat, protein, ash, calories and moisture contents of the months. Kuruma prawn could be regarded as an important dietetic producs due to it's low fat and high protein content.