Milli Mücadele Döneminde Yeni Yozgat gazetesi
The New Yozgat newspaper in the National Struggle
- Tez No: 110014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bölge tarihine katkı sağlamak gayesiyle, Millî Mücâdelede Yozgat"ta çıkan Yeni Yozgat Gazetesi tezin konusunu kapsamaktadır Tez hazırlanırken öncelikle Milli Kütüphane'de bulunan nüshalardan ve bölge tarihini anlatan kaynaklardan yararlanılmıştır. Yeni Yozgat Gazetesi 7 Temmuz 1921 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. İşgalden kurtuluşa kadar halkı, o buhranlı ve tehlikeli zamanlarda aydınlatmış olup, fikren, kalben ve emelen birbirine yaklaştırmış ve birleştirmiş. Bu suretle halkın buhranlı ve tehlikeli günleri atlatmasına önderlik yapmıştır. Gazete haftada bir defa perşembe günleri millete, dine ve ilme hizmet etmek için neşr olunmuş. Mümkün olduğu kadar ahalinin ve bilhassa köylünün hukukunu muhafaza etmiştir. Maarif hayatına çok önem vermiş ve Yozgat'taki her türlü maarif hayatını desteklemiş. Din ve devlet düşmanlarına karşı ise amansız bir cephe almış. Vatanı kurtarmak ve mevcudiyetimizi bu topraklarda korumak için kendine has tavrını ortaya koyarak neşir hayatını sürdürmüştür. II
Özet (Çeviri)
The New Yozgat Newspaper which was published in Yozgat during Turkish national struggle for independence includes thesis subject. The newspaper was pressed to assist the local history. The coppies which was found in the National library was constituted the thesis. Also the other sources which explained history of the part support the thesis. In 1921 New Yozgat Newspaper was published first time, and until the happy days it supported the common people during hard and difficult times. The newspaper was published once a week, on Thirsday and tried to serve to the nation, the religion and knowledge. lt protect jurisprudence of people aspecially of villagers as it's possible. lt gave importance to system of knowledge in Yozgat and it formed a group apposed to religion and state enemies. lt made every kind of sacrificies to save the motherland.