Pazarlama kanalı olarak spot piyasalar (Türkiye uygulamaları)
  1. Tez No: 110015
  2. Yazar: MUSTAFA KIRAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günümüzde pazarlama bağlamında işletmelerce kullanılan çok çeşitli dağıtım kanalları bulunmaktadır. Bu kanalların her biri değişik kurallara ve metotlara göre faaliyet göstermektedirler. Bu çalışmanın amacı bir perakende ortamı olarak değerlendirilen“spot piyasaların”Türkiye bağlamında nasıl işlediğinin incelenmesidir. Çalışma bağlamında spot piyasalar olarak tanım kapsamında yer alan işletme yapılarına değinilmektedir. Spot piyasaların geleneksel pazar mekanizmaları ile karşılaştırılması yapılmaktadır. Spot piyasasında arz ve talep yönetimi konularına da değinilerek bu piyasaların işleyişleri ve tedarik şekilleri ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Ayrıca spot faaliyetinde bulunmak isteyen firmalar için kuruluş çalışmaları da incelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında spot piyasalarının ülkemiz pazar çevresi ve ekonomisinde yaşanmakta olan değişimler ışığında değerlendirilmesi yapılarak, ülke ekonomisindeki önemi ortaya konmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada, konunun hassasiy eti ve gizliliği sebebiyle, araştırma metodoloji olarak kalitatif bir yöntem olan yarı yapısal nitelikte derinlemesine mülakatlar yapma yoluna gidilmiştir. Bu amaçla spot piyasası konularında bilgi sahibi ve spot konusunda uzman sayılabilecek 10 kişi ile her biri en az 3 saati aşan mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ülkemizde spot piyasaların son derece önemli roller üstlendiği sonucuna varılmıştır. Pazar mekanizmasında ortaya çıkan boşlukları doldurarak pazarın daha etkin çalışmasına imkan tanıyan spot piyasalarının çok farklı ve dinamik bir yapı sergilediği de görülmüştür. Ancak üstlendiği işlevlere rağmen spot piyasalarının tüketici güvenini tesis etmede önemli sıkıntılarla karşı karşıya olduğu da gözlenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are a number of marketing channels in today's market environment; each of which operates under differing mode of operations. The purpose of this study is to examine the“spot market”as a retailing medium (channel) in the context of Turkey. In particular, the study examines characteristics of firms operating in the Turkish spot markets. The stud)- tries to explore the concept of spot markets in a greater detail by comparing this market mechanism with traditional retailing and marketing practices in Turkey. Also we tried to explain the supply and demand mechanisms utilised in spot markets. Furthermore the process of and conditions to establish a spot firm in Turkey are sought. Finally, an evaluation of spot operations is assessed in light of changes taking place in economy as well as market conditions of Turkey. Due to confidentiality and sensitivity of the subject, as a methodology, we adopted a semi-structured in debth interview (a qualitative methodology) method. In this context, 10 indebt interviews, each of which lasted at least 3 hours, were carried out with experts and/or knowledgeable people in spot market operations. In light of findings, it is concluded that spot market operations play a significant role in the Turkish economy. With a different structure and dynamic operating mode, spot markets help fulfil the gap or decrease the inefficiencies existing in the market economy of Turkey. Despite these roles in the economy, spot markets face a serious trust problem in consumer's perspective. IX