Örgütlerde algılama unsurunun denetimine bağlı olarak etkinliğin artırılması
The Improvement of the perception issue in the organizations due its control
- Tez No: 110024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Çağımızda, rekabet ulusal ve uluslararası pazarda hızla artmaktadır. Örgütler, bu rekabet ortamında dayanıklılıklarını artırdıkları ölçüde ayakta kalabilmektedirler. Yönetim yaklaşımlarında meydana gelen reformist hareketler sonucu, dayanıklılığı sağlamak için örgütlerin artık kenetlenmiş bir bütün halinde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu ise birbirini iyi tanıyan ve algılayabilen bireylerden oluşmuş örgütler anlamına gelir. Örgütler, birbirini çabuk ve doğru bir şekilde algılayan bir takım halinde, birlikte hareket etmek istiyorlarsa önce çalışanlarını ve onların özelliklerini bilmelidirler. Bugün insana bir araç olarak bakmanın bu kaynağı rasyonel şekilde değerlendirmek olmadığı anlaşılmıştır. İnsan örgütlerde, bireysel anlamda fikirleri, hedefleri, amaçları olan ve sosyolojik olarak bunları paylaşabilen bir değer olarak kullanılmalıdır. Amacımız, insanın bilgi seti dediğimiz algılama gücünü, örgütlerde engelsiz ve doğru şekilde kullanmasına yardımcı olabilecek bir çalışma yapmaktır. İnsan örgüte girmeden önce birtakım bilgi, tecrübe, değerler geliştirmiştir. Yine insan örgüte girdikten sonrada kuracağı ilişkilerle bilgi, tecrübe ve değerler kazanacaktır. Algılama özelliği bu iki süreçten, örgüt amaçlar doğrultusunda en iyi şekilde yararlanmayı sağlamaktadır. Bu süreçleri engelleyen bazı etkenler giderilmek suretiyle örgütte algısal denetim sağlanacak ve etkinlik artırılabilecektir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE IMPROVEMENT OF THE PERCEPTION ISSUE IN THE ORGANIZATIONS DUE TO ITS CONTROL KEYWORDS (Behaviour, Perception, Personality) The meaning of perception is the understanding of the effects, which comes from actions and objects by means of receiver organs. In an organization, in order to move to a certain route and to behave, first of all, individual has to perceive the knowledge that is on that route. The aim of Organizational Behaviourism is to provide a parallelism between the aims of the organization and the aims of the workers. Therefore, both the organization and the workers will profit in all aspects. We should know the individual's perception towards the organization in order to make a suitable arrangement in the organization after we learn the aims of the workers and to provide a good profit for both sides. On the other hand, organizational perception does not resemble to the individual's perception. The individual will be influenced by many social and physical factors in the organization. Besides the differences among the positions and statutes of the organization members and their being in different ambitions, there are also environmental effects. The organization members' making this complex structure harmonious after the balancing the different perceptions of the organization members towards the aims increase the activity of the organization's working. Moreover, the motivations codes, which are necessary in guiding towards certain aims and targets, of the individuals, whose systems of the perception and evaluation of the environment is known, will have been learned.