Alevilerin din eğitiminden beklentileri
Alewiten from religios education
- Tez No: 110027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAYMAKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma Türkiye'deki Alevîlerin Din Eğitiminden Beklentileri üzerine olup, Alevî aydınların bu konudaki beklentilerini tespit edilmeye çalışılmıştır. Beklentiler bizzat görüşme ve elektronik posta yoluyla tespit edilmiştir. Çalışmada bilgi topladığımız kimseler; Alevî kesimin vakıf, dernek yöneticileri, lider ve ileri gelenleriyle, yazar ve akademisyenleridir. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, sınırlılıkları ve metodu hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Alevîlerin inançları, ibadetleri, diğer gruplara bakış açıları ele alınarak Türkiye'deki Alevîlik genel anlamda işlenmiştir. İkinci bölümde ise, Alevîlerin literatüre ve görüşmelere göre din eğitiminden beklentileri ifade edilmiş olup, sonuç ve öneriler kısmıyla araştırma tamamlanmıştır. Alevî kesimin özellikle ilk ve orta dereceli okullardaki zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının konumu hakkında bir takım beklentileri bulunmaktadır. Bazıları din dersinin tamamen kaldırılmasını isterken, bazıları da Alevîliğin Din Dersi müfredatına alınmasını istemektedir. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı konusunda da, bu kurumun tamamen kaldırılmasını isteyenler olduğu gibi, tekrar yapılanmasını ve bu yeni yapılanma içerisinde Alevîliğin de temsil edilmesini isteyenler mevcuttur. Din dersinin ve Diyanet İşlerinin kaldırılmasını isteyenler; laik ve demokratik bir ülkede bu tür uygulamaların yapılamayacağını savunmaktadırlar. Mevcut uygulamalara karşı çıkmayıp yeni yapılanma isteyenler ise; devletin, bünyesinde bulunan bütün gruplara eşit davranmasının gerekliliğini savunmaktadırlar. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is on the expects of Alewiten from Religious Education. It's limited to stating and describing the expects of Alewiten scholars. The expects have been stated by interviewing with themselves or via e-mail. We have collected date from those who are pioneers of foundations and unions. Academic persons and writers have also been included. In the introductory part it has been given the subject, importance, boundaries and method of study. In the first section the beliefs, preys and approaches to other sects have been given. In the second part the expects of Alewiten have been expressed. In the last part with the proposals the study has been finished. The Alewiten sect in Türkiye expect some alterations on the main courses in primary and secondary schools especially on Religious Education. Some want to dismiss the Religious education completely, some insist on establishing 'the Aleviate' on curriculum. On the other hand, some are on the belief that the“Diyanet İşleri Başkanlığı”should be completely demolished but some say that it should be reconstructed. And in this new reconstruction they insist that the Alewiten should be represented. Those who want to demolish religious education and Diyanet say that in a civic country such installments can't be applicable. The others, that is the re-construction its, insist that a state should behave equally all the sects.