Günümüzde Alevilerin din eğitimin ve öğretiminden beklentileri contemporary expectations of Alawis from religious education
- Tez No: 265572
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmamızda Türkiye'de Alevi-Bektaşilerin din eğitimi ve din hizmetlerinden beklentilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Beklentiler kaynak tarama metoduyla tespit edilmeye çalışılmıştır.Giriş bölümünde; araştırmanın problemi, amacı, önemi, sorunları, kapsamı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; Alevi-Bektaşiliğin tarihi gelişimi işlenmiştir. İkinci bölümde ise Alevi-Bektaşilerin yaygın ve örgün din eğitiminden ve din hizmetlerinden beklentileri ele alınmıştır.Araştırmamız sonucunda görülmüştür ki; Türkiye'de Alevi-Bektaşilerin zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın varlığı ile ilgili bir takım beklentileri bulunmaktadır. Din eğitiminin tamamen kaldırılmasını, seçmeli hale getirilmesini ve Alevi-Bektaşiliğin de din dersi programına dâhil edilmesini isteyen Alevi-Bektaşiler vardır.Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da kaldırılmasını, yeniden yapılandırılmasını ve bu yapılanmada Alevi-Bektaşiliğe de yer verilmesini talep edenler ve özerk bir Alevi-Bektaşi teşkilatının kurulmasını isteyenler vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve din dersinin kaldırılması gerektiğini savunanlar, laik bir ülkede bu iki olgunun var olamayacağını ve dini uygulamaların zorunluluk arz etmesinin insan haklarına aykırı olduğunu iddia etmektedirler. Yeniden yapılanma fikrini savunanlar ise toplumdaki bütün farklı gruplara eşit düzeyde yaklaşılması gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this research study we have been aimed to designate the expectations of those, belonging to Alawite - Bektashi order, from religious educations and religious services. Expectations were tried to be determined by source survey methodologyIn the introduction, we have given brief information concerning the problems, issues, objectives, significance and scope of the research study. In the first chapter, we have studied on historical development of Alawite - Bektashi. At the second part, we have covered the expectations of Alawite - Bektashi?s concerning formal and mass religious educations and religious services.Finally we have reached these results.Alawite - Bektashi?s in Turkey have some expectations from the obligatory lessons of Religious Culture and lectures of deontology, which raises their expectations from the existence of Department of Religious Affairs. Some of Alawite - Bektashi people have demands regarding abrogation of the current obligatory Religious Culture and Morality lessons, some of them desire that these lessons are to be selective and some of them hope the inclusion of Alawite - Bektashi issues in the curriculum of religious education.There are various demands regarding the existing Department of Religious Affairs like, this Department of Religious Affairs has to abolished and/or restructured and in this reconstruction Alawite - Bektashi affairs has to be taken care by foundation of a detached and independent government organisation.Those defending the abolishment of the Department of the Religious Affairs and abrogation of the obligatory religious lessons, raise their opinion that in a secular (Laic) country such two phenomenon?s cannot coexist and they claim that the obligatory religious effectuations are against the human rights. Those defending the reconstruction start from the idea that different social groups of the population has to be approached by observing the equal rights of the each group.