Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde dindarlık tipolojileri
Religious types in religious and moral education
  1. Tez No: 110047
  2. Yazar: HACI YUSUF AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ESKİCUMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Elinizdeki bu araştırma Türkiye'deki örgün eğitimin içindeki ilköğretim ve orta öğretimde okutulan Din Kültürü ve Ahlak bilgisi derslerinin içeriğini sorgulamaya tabi tutan bir çalışmadır. Türkiye'de yaşanan köklü dini değişmelerin yalnız bir boyutu olarak ele alabileceğimiz bu konu dindarlık tipoloj ileri açısından değerlendirilmektedir. Modernleşme ile birlikte dini alan ve dünyevi alan ayrımının oluşmasından sonra, bu dersin Din kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak ayrı bir ders halinde okutulması süreciyle modernleşme sürecimiz örtüşmektedir. Milli ve Manevi duyguların ve Kültürün bir unsuru olarak kullanılmak istenen bu dersler, adeta dine bakış açımızı belirleyen bir perspektif oluşturulmaya çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This search is a work on questioning the content of the culture of religion and the knowledge of moral lessons which is used in the primary and secondary schools in the organized education in Turkey. The only one dimension to religious types on this subject is to appreciate the basic ritual changes, which took place in Turkey. After the distinguish between the religion and the temporal it voils the some time using the culture of religion and the knowledge of moral as a different subject. It was tried to bring forward to determine almost our perspective by using these subjects which were a part; of our national and virtual culture and feeling.