Örneklerle Alman edebiyatında kadın motifi
The Women motif in the German literature with examples
  1. Tez No: 110046
  2. Yazar: ÖZLEM GERAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Tezimde özellikle 20. Yüzyıl Alman Edebiyatında kadın motiflerini, kadınların edebiyata katılımlarım örneklerle incelemeye çalıştım. Feminizm ve kadın hakları gibi konularla ön plana çıkan kadınlar, seslerini edebiyat yoluyla duyurmak istemişler ve bunu da büyük ölçüde başarmışlardır. Yine de günümüz kadınlarının paylaştıkları birtakım ortak sorunlar vardır. Bu tezde farklı ülkelerden kadınlar arasında dahi şaşırtıcı benzerlikler gösteren bu ortak yönleri, Alman ve Türk yazarların hikaye ve romanlarından örneklerle ele aldım. Thedor Fontane' nin“Effi Briest”inde, Heinrich Böll'ün“İftira”sında ve Duygu Asena'nın“Kadının Adı Yok”adlı eserinde yer alan kadın kahramanların konumlarını, karşılaştıkları zorlukları, ideallerini ve hedefleri doğrultusunda amaçlarına ne derecede ulaşabildiklerini araştırarak objektif bir biçimde yorumladım. Edebiyat kadınların seslerini duyurabilmesi açısından oldukça önemli bir faktördür ve bu faktör etkili bir şekilde kullanımına, devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my thesis, I specially try to study the women motif in the German Literature in the 20. century and their participation in the literature through examples. Such as feminism and women rights, women voiced theirs opinions through the literature and accomplished it in a big part. Also today, women share common problems. In this thesis, I explain the common sides of the women, which are even the same in different country by giving examples from German and Turkish stories and novels. I explain objectively the hero status of the woman in the“Effi Briest”of Theodor Fontane,“Slander”of Heinrich Boll and“Woman has no name”of Duygu Asena by studying the difficulties they were faced and how much they succeeded in their ideals and aims. Literature is an important factor to voice women's opinion and this factor should continue to be used in this objective.