Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde mültimedya olanaklarının kullanımı
Use of the possibility of multimedia in the lesson of religious culture and moral information
- Tez No: 234957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Öğrenme sürecinde bireyin geçireceği yaşantılar her şeyden daha önemlidir. Bu yaşantılar öğrenme ortamıyla olan etkileşim sonucunda oluşur. Kalıcı öğrenmelerin gerçekleşmesinde bu ortamdaki uyarıcıların ve etkileşimin önemi tartışılamaz. Öğrenme ortamları için tasarlanan ve birden çok duyu organını hedef alan tek kavram da mültimedyadır. Bu yüzden hemen hemen her eğitim alanında, sıkça kullanılan ve kullanılması gereken bir öğe olarak kendine yer edinmiştir.İlköğretim okullarında okutulan bütün derslerde olduğu gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde de mültimedya öğeleriyle donanmış materyaller olumlu sonuç verecektir. Özellikle anlaşılması ve anlatılması zor olan soyut kavramların somutlaştırılmasında, öğrencilerin sıkıcı bulduğu konuların ilgi çekici bir hale getirilmesinde ve dersin öğrenciler tarafından sevilmesinde mültimedya öğeleri çok önemli işlevlere sahiptir.Bilgisayar gibi çağın önemli iletişim ve mültimedya aracının derslerde kullanılmasıyla öğrencilere bilgisayar destekli bir eğitim sunmak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin popülerliğini artırdığı gibi öğrencilerin konulara olan alakasını da kuvvetlendirmektedir. Özellikle slayt programlarıyla yapılan sunumlar, sesli materyaller, maketler, sanal gerçeklikler (simülasyon öğeleri), film, belgeseller ve resimler çok kullanışlı olmakta, dersin amaçlarına uygun bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır.Bu tez çalışmasının genel amacı İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin klasik ve artık etkili olmayan anlatım ve öğretim tekniklerinden kurtarılarak çağın getirdiği teknolojik gelişmelerin bu derslerde nasıl rahatça kullanılabileceğini göstermek, mültimedya ürünlerinin kullanılmasıyla dersin amaçlarına nasıl kolayca erişilebileceğini kanıtlamak ve derse olan ilgiyi arttırarak dersin popülerliğini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The experience of individual is more important than everything in learning process. This experience is formed with interaction in learning environment. It is indisputable that the importance of stimulant and interaction is in permanent learning. The multimedia is the only notion that aims at many of sense organs and devises learning process. Therefore, it is often used in education field.The materials of multimedia will bring a favorable conclusion in primary Religious Culture and Moral Information like in all of the other subjects in the primary schools. The factors of multimedia has important functions especially in concretizing the abstract concept and taking interest in boring subjects and in making the students love the subject.The using of computer in Religious Culture and Moral Information increases the popularity of it?s that enforces the students? interest to subjects. Especially the offers with slide programs supply the relevant of subject and audio materials, patterns, simulations, films, documentaries, pictures are too functional in this subject.The general aims of thesis show that the classical methods and techniques aren?t anymore used in primary Religious Culture and Moral Information. Besides, technological materials show how to be used easily in the subject. The using of multimedia materials proves that can be achieved easily the target of it?s and supplies the popularity of this subject by redounding students? interest.