İndometasin in perkütan absorbsiyonu
  1. Tez No: 11009
  2. Yazar: ŞEFİKA ORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İndometasin'in çeşitli merhem sı yağlarından çıkışı, in-vitro bir model kullanılarak incelenmiştir. Çıkış, % 1 konsant rasyonda îndometasin içeren PEG Merhemi, Hidrofil Merhem, Hidrofil Va zelin, Basit Merhem, Kold Krem, Ultrabaz Merhem sıvağları kullanılarak denenmiş, ayrıca bazı geçiş artırıcı yardımcı maddelerin olaya etkisi incelenmiştir. (D) Sonuçta en iyi geçişin ve çıkışın PEG Merheminde ve Ultrabaz`ı ; da olduğu görülmüştür. Yardımcı maddelerin hepsinin mukayese edilebilme açısından aynı konsantrasyonda kullanılması etkin konsantrasyondaki davranışını izlememizi maskelemiştir. Bu nedenle % 2 konsantrasyonda ki katkı maddelerinin geçişi olumlu yönde etkilemediği hatta bazen engellediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-100- SUMMARY In this study, the liberation of Indomethacin from various ointment vehicles is investigated using invitro model. The liberation of Indomethacin from polyethylene glycol ointment, hydrophilic ointment,' hydrophilic petrolatum, simple ointment, cold cream, ultrabase ointment containing 1 % Indomethacin has been determined. On the other hand, the influence of some additive substances increasing the liberation has been examined. As a result, the best diffusion and liberation has been (R) observed with polyethylene glycol ointment and ultrabasev. Same concentration of additive substances have been used in order to compare their influences on liberation. Consequently, the influence of their effective concentrations on liberation couldn't be observed. For this reason, a 2 % of excipient concentration has bad influence and sometimes prevents the liberation of the active substance.