Normal ve alloksan ile diabet yapılmış sıçanlarda histaminin mide asid salgılanmasına farklı etkisi
  1. Tez No: 11010
  2. Yazar: A.TANJU ÖZÇELİKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALTINKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
58 ÖZET Çalışmamızda, alloksanla diabet yapılmış sıçanlar da bazal ve histaminle stimüle edilmiş gastrik asid sekresyonu kontrol sıçanlardakilerle karşılaştırılmıştır. Diabetli sıçanlarda, bazal ve histaminle stimüle edilmiş maksimum gastrik asid sekresyonunun kontrollere göre anlamlı olarak azaldığı, bulunmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlar ve literatürdeki bilgilere göre diabetik sıçanlarda gastrik asid sekresyonu azalma sının sebebi, büyük bir olasılıkla uzun süreli diabetde ortaya çıkan gastrik mukozadaki yapısal değişimler ve hiperglisemiye bağlı olarak vagus fonksiyonunda görülen bozukluklardır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY In this study, the basal and histamine-induaed gastric acid secretions of alloxan-induced diabetic rats were compared with those from controls. The basal and histamine-induced maximal gastric acid secretion of alloxan diabetic rats were found to be decreased significantly. The reason for the decreased gastric acid secre tions in diabetic rats is probably due to the structural changes in gastric mucosa and disturbances of vagal function seen in chronic diabetes mellitus.