Reading strategies employed by ELT learners at advanced level
İleri düzeydeki İngiliz dili eğitimi öğrencilerinin uyguladıkları okuma stratejileri
- Tez No: 110105
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLERİ DÜZEYDEKİ İNGİLİZ DİLİ EĞİTİMİ ÖĞRENCİLERİNİN UYGULADIKLARI OKUMA STRATEJİLERİ TUĞBAGÜRSES Danışman: Prof Dr. Kemalettin YİĞİTER 2002-SAYFA: 134 Jüri: Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ Yrd. Doç. Dr. Selma ELYILDIRIM Bu tez, sınıfla dil öğrenimi sırasında iyi okuyucuların okuma öncesi, okuma esnası ve okuma sonrası evrelerinde kullandıkları stratejilerin belirlenmesi için tasarlanmıştır. Bu tasarıyı oluşturan sebep, ileri düzeydeki iyi ve kötü okuyucuların okumadaki üç aşamalı yaklaşım modeli süresince stratejileri kullanımındaki farklılığın açıklığa kavuşturulmasındaki eksikliktir. Bu tezde, öncelikle, şema teorisi, okuma süreçleri ve okuma öncesi, esnası ve sonrası evrelerinin ardındaki nedenlerle ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Benzer şekilde, özel okuma stratejileri ile okuma ve dil becerileri incelenmiştir. Ayrıca, dil öğretmenleri için bazı öneriler getirilmiş ve örnek ders planlan sunulmuştur. Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi hazırlık sınıfı öğrencilerine okuma dersi esnasında bir envanter uygulandı. Daha sonra, gramer, yazı, kelime ve okumayı kapsayan basan testi verildi. Bilgiler yüzde çalışması ile analiz edildi. Çalışmadan elde edilen bilgiler, iyi okuyucuların okuma öncesi, okuma esnası ve sonrasında kullanılan bazı stratejilerde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, dil öğretmenlerinin okuma stratejilerinin kullanımı hakkındaki görüşlerini geliştirip, bu konuda dikkatlerini yoğunlaştırmalarını sağlayacak ve öğretmenleri, iyi okuyucuların üç aşamalı yaklaşım modelinde uyguladıkları okuma stratejileri konusunda bilinçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MA THESIS READING STRATEGIES EMPLOYED BY ELT LEARNERS AT ADVANCED LEVEL TU?BAGÜRSES Supervisor Prof Dr. Kemalettin Yiğiter 2002-PAGE: 134 Jury: Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER Assoc. Pro£ Dr. Mehmet TAKKAÇ Asst Prof. Dr. Selma ELYILDIRJM This thesis is designed to identify what strategies good readers employ in pre-, during- and post- reading stages in classroom language learning. The underlying reason is the lack of clarification of the difference in strategy use by both good and poor readers at advanced level through the Three Phase Approach in reading. In this thesis, firstly general information about schema theory, reading processes and the rationale of pre-, during- and post- reading phases have been presented. Likewise, specific reading strategies and reading, language skills have been examined. Moreover, some recommendations and sample lesson plans have been suggested for language teachers. The preparatory ELT students at Atatürk University were administered an inventory of strategy use during their in-classroom reading studies. Later, they were given a final (achievement) test which consisted of grammar, writing, vocabulary and reading. The data were analysed through a percentage study. It was reported in the study that good readers differed in strategies used in pre-, during and post reading phase. This study will, therefore, improve the view and focus of language teachers on the use of reading strategies and they will be more aware of the reading strategies of good readers through the Three Phase approach.