Ulaşım coğrafyası açısından bir etüt: Türkiye hava ulaştırması
A Study in view of transportation geography: Turkish air transportation
  1. Tez No: 110104
  2. Yazar: AHMET HALUK ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ULAŞIM COĞRAFYASI AÇISINDAN BİR ETÜT: TÜRKİYE HAVA ULAŞTIRMASI Ahmet Haluk ÖZ Tez Danışmanı: Doç. Dr. İhsan BULUT 2002, Sayfa: 153 Jüri: Doç. Dr. İhsan BULUT Doç. Dr. Halil KOCA Yrd. Doç. Dr. Samet ALTINBİLEK İnsan, eşya ve haberlerin bir yerden bir başka yere gitmesini, bu gidiş ve gelişin coğrafi dağılışını, yayılışını, her türlü yol ve taşıtların özelliklerini inceleyen, bunları coğrafya ilke ve yöntemlerine göre açıklayan bilim dalına“ulaştırma coğrafyası”denir. Hava yolu ulaşımı ise; hava yolu, hava alanı ve hava limanı, hava taşıtı ve taşınan yolcu ile yük arasında gerçekleşen bir ulaşım şeklidir. Hava taşıtlarının iniş kalkışları, yolcu ve yük indirme bindirmeleri, her türlü bakım ve ikmal çalışmaları, hava alanları ve hava limanlan, bütün bu faaliyetleri etkileyen beşeri ve fiziki etmenler, dağılış, kıyaslama, ilişki kurma ve nedensellik ilkelerine göre incelendiği zaman hava yolu ulaşımı ile ilgili bilimsel sonuçlar elde edilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki hava yolu ulaşımının beşeri ve fiziki coğrafya özelliklerinden nasıl etkilendiği incelenmiş ve bazı sorunlara değinilerek çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, hava yolu ulaşımının tarihi gelişimi; ikinci bölümünde, Türkiye'de mevcut sivil havacılık işletmeleri; üçüncü bölümünde, Türkiye'deki uçak-yolcu ve yük trafiği; dördüncü bölümünde, Türkiye'de mevcut hava limanları ve hava alanları; beşinci bölümünde ise DHMI sorumluluğundaki hava limanları-hava alanları ve bunların kar/zarar durumları coğrafya ilke ve yöntemlerine göre çalışılmıştır. Genellikle şehir merkezlerine uzak bölgelere kurulmuş olan hava alanlarımıza ulaşmada geçen süre, çoğu zaman iç hatlardaki uçuş sürelerini aşmaktadır. Bu da, hava yollarına yolcu talebinin azalmasına sebep olmaktadır. Şehir merkezinden hava alanlarına ulaşmada, kara yoluna alternatif olarak“hızlı tren”mutlaka bir alternatif olarak düşünülmelidir. Bu sistemin yurdumuzda yaygınlaşmasıyla, hava alanlarına ulaşmadaki zaman kaybı en az seviyeye indirilecek ve hava taşımacılığına yolcu talebi daha çok artacaktır. Hava yolu ulaşımını tercih etmeyen ülkemiz insanının, bu ulaşım şeklini kullanmamasının en büyük sebebi, mevcut fiyatlara göre ekonomik yetersizlikleridir. Ücret politikalarında yapılacak değişikliklerle, yolcuların bu ulaşım -vasıtasına kaydırılması mümkün olabilir. Küçük yerleşim yerlerine yapılan seferler tam kapasiteye ulaşamamakta, bu da maliyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Yurt içi taşımacılıkta, yolcu kapasitesi daha az olan ve daha küçük meydanlara inebilecek özellikteki uçaklara sahip özel şirketlerin sayılarının arttırılmasına çalışılmalı ve bu şirketler devlet tarafından teşvik edilmelidir. Bazı hava alanlarımızın uçak-yolcu ve yük trafiği oldukça düşük seviyededir ve bundan dolayı sürekli zarar etmektedirler. Bu trafiğin artırılması ve bu meydanların kapatılmasının engellenmesi için gerekli acil tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY IN VIEW OF TRANSPORTATION GEOGRAPHY: TURKISH AER TRANSPORTATION Ahmet Haluk ÖZ Supervisor: Assoc. Prof. İhsan BULUT 2002, Page: 153 Jury: Assoc. Prof. İhsan BULUT Assoc. Prof. Haul KOCA Asst. Prof. Samet ALTINBİLEK The branch of science that studies the characteristics of all kinds of roads and means of transportation, the transportation of human being, goods and news, geographical dispersion and spread of this and explains them on a geographic basis and method is called“transportation geography”. The airline transportation is a type of transportation that comes true between airline, airport, airplane, the passenger and the cargo that are transported. Scientific results can be taken about airline transportation when landing and take-off, boarding and unboarding of the passengers and cargo, all types of maintenance and supply of the airplanes, airports, all the humanitarian and physical causes that effect these activities, are examined according to relationship and causality principles. In this study, our concern was how the airline transportation in Turkey was affected by the human and physical geography features; some suggestions were made concerning the probable solutions by dealing with some problems. In the first part of the study, the historical development of the airline transportation; in the second part, the existing civil aviation administrations in Turkey; in the third part, the airplane- passenger and cargo traffic in Turkey; in the fourth part, the airports in Turkey; in the fifth part, the airports that are within the responsibility of DHMİ and gain-loss cases of them are studied on a geographic basis and method. The time period spent to get to the airports that are generally built away from downtowns is usually more than the time period spent during the domestic flights. This causes a decrease in the passengers' demand for airline transportation. As a transportation means between downtown and airport, the“speedy-train”should be considered to be an alternative to the highways. After this system becomes popular in Turkey, the loss of time to travel between downtown and airport will decrease to the lowest extent and the passenger demand for air transportation will increase. The main reason why people in our country don't prefer the airline transportation is their lack of economic level against existing prices. By making some positive changes in the price policies, passengers may be encouraged to prefer airline transportation. The airplane traffics made to the small places cannot reach the full capacities and this causes the costs to rise. In domestic flights, there should be some attempts to increase the number of the private companies that have airplane with a lower passenger capacity and that can land on shorter runways, and these companies should be subsidized and encouraged by the government. In some airports, the airplane-passenger and cargo traffic is at very low level and bacause of this reason, they always lose. Emergency precautions must be taken in order to increase of this traffic and prevent being closed of these airports.