Vergi teşviklerinin bölgesel kalkınmadaki yeri: Doğu Anadolu bölgesi üzerine bir uygulama
The Role of tax incentives in regional development policies an application on eastern Anatolian region
  1. Tez No: 110106
  2. Yazar: ABDULKADİR DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ VERGİ TEŞVİKLERİNİN BÖLGESEL KALKINMADAKİ YERİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Abdulkadir Dursunoğlu Danışman: Prof. Dr. Cevat Gerni 2002 - Sayfa Sayısı : 109 Jüri : Prof. Dr. Cevat Gerni Bölgesel dengesizlik, en dar anlamı ile bölgelerarasında meydana gelen sosyal ve ekonomik fırsat eşitsizliği olarak tanımlanmaktadır. Sanayi Devrimi' ne kadar tarihsel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan nisbi azgelişmişlik farkları, bu tarihten sonra özellikle ikinci dünya savaşı sonrası, gelişme süreçlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 1950'li yıllara kadar devletin dolaysız olarak istihdam yaratma yolunu seçerek bu farklılığı giderme teşebbüsü, daha sonra özel sektör yatırımlarını düzenleyici bir role dönüşmüştür. Vergi teşvikleri uygulaması 1970'li yıllardan itibaren, devlete en az mali yük getiren ve yatırımcılara diğer teşvik tedbirlerine kıyasla daha fazla ticari rekabet şansı sunması dolayısı ile bölgelerarası gelişmişlik farklarını azaltma aracının en önemli politikası haline gelmiştir. Vergisel avantajların en yoğun olarak uygulandığı bölgelerden birisi, Doğu Anadolu Bölgesi 'dir. Bu bölge yatıranların en az gerçekleştirildiği bölgedir. Yatırımları artırma özelliğine sahip en avantajlı bu tür teşvik tedbirinin hedeflenen amacı ile elde edilen sonuç arasında bir tezat ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise birkaç büyük il hariç diğer yerleşim merkezlerinde iş ikliminin olmamasıdır. Çalışma, teorik kısımda Dünya ve Türkiye'de meydana gelen bölgesel dengesizliklerin tarihsel gelişiminin gözlenmesi, doğurduğu negatif sonuçların ve bu sorunları çözmek amacı ile hükümetlerin aldığı önlemlerin incelenmesi, teşvik tedbirlerinin ve vergi teşviklerinin yatırımlar üzerinde etkisine değinmektedir. Uygulama ve sonuç kısmında ise Bölgede yatırımların vergi teşviği esnekliği ekonometrik modelinin kurulması, tahmini ve politika önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESİS THE ROLE OF TAX INCENTIVES IN REGIONAL DEVELOPMENT POLICIES AN APPLICATION ON EASTERN ANATOLIAN REGION Abdulkadir Dursunoğlu Supervisor : Prot Dr. Cevat Gerni 2002 - Page Amount : 109 Jury :Prof. Dr. Cevat Gerni Reginal disparities are defined as social and economic inequalities occurred between regions, at its most narrow explanation. Until industrial revolution, the relatively less disparities between regions due to historical reasons, have become chronic problems especially after second-world-war parallel to the development of industrial sector in western countries. Direct employment creation statutes of states aiming to alter this problem was transformed into regulation role of the authorities targeting private sector investments after 1950's. Tax incentives providing more competition advantage to entreprenuers and providing the states the rational uses of scarce resources of treasury have become the most applied rational investment incentives since 1970' s. One of heavy application of tax incentives to promote investments in Turkey are practised in Eastern Anatolian Region altough the results have been observed as not satisfactory. The reason behind this is defined as the regions not having business climate except a few relatively more developed cities within the region. This thesis is mainly composed of the observation of historical process of the disparities, explanation of its negative consequences, description of government's reaction and policies, definition investment incentives, stress of effects of tax incentives on investments. And finally, in the part of empirical investigation, building an econometric elasticity model of tax incentives for investments for the Eastern Anatolia Region, its estimation and policy implications are presented.