Naso-orofarenks alanı ile üst çene boyutları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 11012
  2. Yazar: DİLEK DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmamız; bir taraftaki 1. daimi molardan diğerine tüm dişlerin eksiksiz olarak ağızda mevcut olduğu, burnunda solunuma engel olacak herhangi bir durum veya hastalık bulunmayan, aşırı hipertrofik tonsil ve adenoidlere sahip olmayan ve daha önce adenoidektomi veya tonsillektomi operasyonu geçirmemiş ve ortodontik tedavi görmemiş, prepubertal gelişim döneminde bulunan 10 erkek, 10 kız ve postupertal dönemde bulunan 10 erkek, 10 kız olmak üzere toplam 40 bireye ait lateral sefalometrik film, üst çene modelleri ve el-bilek filmleri üzerinde yürütülmüştür. Lateral sefalometrik filmler üzerinde naso-orof arenks alanı ve filmde damak derinliği, üst çene modellerinde damak hacmi, damak derinliği, ark genişliği, ark uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Uygulanan ölçümler bakımından cinsler arasındaki ve gelişim dönemleri arasındaki karşılaştırmalar istatistik olarak eşleştirilmiş t-testi ile, uygulanan ölçümler arasındaki ilişkiler ise korelasyon analizi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular literatürdeki ilgili yayınlar göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our research was carried out on lateral cephalometric films, maxillary casts and hand-wrist films of 4 0 patients whose maxillary permanent teeth including the first molars of both sides were existing. These patients, 10 girls and 10 boys at prepubertal stage, and 10 girls and 10 boys at postpubertal stage, neither had an orthodontic treatment nor an adenoidectomy or tonsillectomy operation before. During our studies, hypertrophic tonsils, adenoids and other conditions which would have hindered the nasal respiration had not been detected. Naso-oro-pharyngeal area and palatal vault depth were measured on the lateral cephalometric films. Again, on the study casts measurements including the volume and depth of the palatal vault, as well as the width of the arch and length of the arch were taken. Comparisons between age groups and sexes were made by evaluating these measurements statistically with paired t-test Using correlation analysis the relations between these factors were also investigated. Consequently our findings were evaluated in the light of recent publications in the literature.