Dinler arası diyalog (sosyolojik açıdan)
Dialogue interreligions (from sociological perspective)
  1. Tez No: 110124
  2. Yazar: ALİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
n ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİNLER ARASI DİYALOG (Sosyolojik Açıdan) Ali ÜNAL Danışman: Prof. Dr. Niyazi USTA 2002-Sayfa:81+VI Jüri: Prof. Dr. Niyazi USTA Doç. Dr. A. Rafet ÖZKAN Yrd. Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN Dinler Arası Diyalog'u sosyolojik açıdan incelediğimiz için, üç bölümden oluşan tezimizde; birinci bölümde semitik dinlerin (Yahudilik, Hıristiyanlık, İslamiyet) birbirlerine bakış açılarını ve birleştikleri, ayrıldıkları noktaları incelemeye çalıştık. İkinci bölümde ise; diyalog kavramı ile dinler arası diyalogun tarihini, amacını, ilkelerini ve sosyolojik boyutunu ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise; Dinlar arası diyalogun semitik dinler ve dünya barışı açısından gerekliliğini ve bunun da her dinden insanlar için barış ve huzur getireceği sonucuna varmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis DIALOGUE İNTERRELİGİONS (FROM SOCİOLOGİCAL PERSPECTIVE) Ali ÜNAL Supervisor: Prof. Dr. Niyazi USTA 2002-PAGE: 81+VI Jury: Prof. Dr. Niyazi USTA Assoc. Prof. Dr. A.Rafet ÖZKAN Assist. Prof. Dr. M.Zeki İŞCAN That study is dialogue interreligions, development three parts. In the first part we study about religions of semitic( Jew, Christian, Islam ), looking angle to each other and unite, points of depart. In the sacont part, we try to the evince concept of dialogue and historys dialogue interreligions, aim the dialogue, prenciple and sociological dimension. In the third part; we try the inference, necassary dialogues of religions, bitween the Semitic religions and the peace of world, and this dialogue, will bring peace and presence to the peoples from the every religions.