Aile şirketlerinde karar alma mekanizmaları, karar alma modeli önerisi, Gaziantep bölgesinde bir aile şirketinin incelenmesi
Mechanism of taking decision in the family firm, a proposal regrding taking decisions, research in a family firm in the region of Gaziantep
  1. Tez No: 110123
  2. Yazar: CEM TUZCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AİLE ŞİRKETLERİNDE KARAR ALMA MEKANİZMALARI.BİR KARAR ALMA MODELİ ÖNERİSİ, GAZİANTEP BÖLGESİNDE BİR AİLE ŞİRKETİNDE İNCELEME Cem TUZCU Danışman: Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2002-SAYFA: 100 Jüri : Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI Prof.Dr. Nürullah GENÇ Bu tez; iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; aile şirketlerinin yapısı, kendi yapısı içerisindeki karar alma mekanizmaları, genel olarak kantitatif ve kantitatif karar alma teknik ve modelleri incelenmiştir. Daha sonra ikinci bölümde, özellikle kriz ortamlarında ve belirsizlik ortamlarında, doğru, hızlı, zamanında karar almayı sağlayacak bir karar alma modeli (karar destek şablonu) önerilmiştir.Bu model, Gaziantep bölgesindeki küçük ölçekli bir aile şirketinde denenmiştir.Son kısımda Gaziantep bölgesinde, ulusal ve uluslararası pazarlarda tekstil, çimento.gıda gibi ana sektörlerde faaliyet gösteren büyük bir aile şirketinde inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS MECHANISM OF TAKING DECISION IN THE FAMILY FIRM, A PROPOSAL REGARDING TAKING DECISIONS.RESEARCH IN A FAMILY FIRM IN THE REGION OF GAZİANTEP Cem TUZCU Supervisor: Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2002-Paper:100 Jury : Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof.Dr. Nurullah GENÇ This thesis is consist of two parts and both thesemain parts include two divisions. In the first part, structure of the family firms and their decision taking mechanisms qualitative and quantitative, decision taking techniques and models has been analised.Fur ther more, in the second part decision taking model which will provide to take accurate, rapid and on the time decisions at the crisis and uncertanity times (decision support model) is recommended. Finally in the last division, a big family firm in the Gaziantep region, wich has activity in domestic and international markets and whose field of activityis textile, cement and food industry has been analised. I would like to thank to my dear wife who has supported me and devoted herself during the period of preperation of this thesis ; Prof.Dr. Dursun BİNGÖL, who has created a scientific discussion athmosphere and shared his knowledge and experience with us ; my supervisor Prof.Dr. Nurullah GENC, who has become a model for us both with his academical and unique private personality, Asis.Prof.Dr. Fatih KARCIO?LU, who encouraged us to develope our ability to use of statistical methods by the research duties he had given to use during this term.