Türkiye'de siyasal modernleşme
Political modernty in Turkey
- Tez No: 110146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Türkiye'de, yönetim sürecinde meydana gelen değişmelerin, Tanzimat'tan Cumhuriyete ve Cumhuriyetten çok partili döneme kadar iki bölüm halinde incelenmesi, bu sürecin siyasal modernleşme ve demokratikleşme açısından ne anlama geldiğinin araştırılması, bu çalışmanın hem kapsamını ve hem de amacını oluşturmaktadır. Bunun için öncelikle modernleşmenin azgelişmiş ülkeler açısından ne anlama geldiği ve azgelişmiş ülke modernleşmelerini açıklamaya yönelik geliştirilen modernleşme teorileri üzerinde duruldu. Modernleşmenin siyasal boyutlarını ifade eden siyasal modernleşme ve demokratikleşme süreçleri üzerinde durularak, bu şekilde siyasal modernleşmenin ve demokratikleşmenin varlığını mümkün kılacak ana unsurlar tartışıldı. Türkiye'deki siyasal yapının geçirdiği değişimin yönü, siyasal modernleşme ve demokratikleşme ile ilgili ortaya konan bu unsurlar açısından incelenerek, demokrasi ile olan ilişkisi araştırıldı. Araştırma sürecinde tamamen, yazılı olan kaynaklardan yararlanıldı ve bu doğrultuda gazete, dergi, makale ve kitaplar bu çalışmanın temel referanslarını oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında fış yöntemi kullanıldı ve kaydedilen bilgiler, çalışma planı doğrultusunda değerlendirilerek konu sistematiği içinde yazıldı. Araştırma sonucunda, modernleşme olgusu karşısında azgelişmiş ülkelerin benzer özellikler gösterdiği gözlenmiştir. Benzer şekilde siyasal modernleşme ve demokrasi konusunda da ortak sorunlara ve olgulara rastlanmaktadır. Bu ülke yönetimlerinin, kendilerinden daha üstün olduğuna inandıktarı Batı medeniyeti ve kültürü karşısında geliştirdikleri politikaların içe dönük ve savunma amaçlı olduğu anlaşılmaktadır. Türk yönetim sistemine hakim modernleşme anlayışının da bu kalıpların dışına çıkamadığı gözlenmiştir. Buna göre Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi modernleşmeleri genel olarak bu mantığa dayanmakta ve uygulanan modernleşme politikalarında halk, Batıda olduğu gibi merkezde değil, fakat, merkezin dışında ve nesnel bir durumda bulunmaktadır. Dolayısıyla uygulanan modernleşme politikaları demokrasi ve özgürlükler konusunda ciddi bir başan sağlayamamaktadır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY POLITICAL MODERNITY IN TURKEY KEYWORDS: Political Management Change Political Modernity To Democratize Manegment Tradition Politicial Party In this thesis, according to political modernity, changes which became in historical process of Turkish political management is discussed. For this work, comman analyse of modernity action was made priority and then the subject was studied to place on a base. Because this is necessary for to anderstand a many sided a changes which had been started in Ottomon Empire and had been gone on in new Turkey Republic. However, for to better understand of changes which became in political management tradition, theory of political management is dwelled on, so direction of subject's main aim is made a personalized and for to realize changes of in relation of Turkish management tradition with democratize could be possible, some basic criterians are dwelled on. In findly, change period which had been started by Tanzimat Fermani in 1839 is searched until to start of many political parties time was started in Turkey Republic, especiadly in the politicial management aria's changes politicial modernity, and democratized on the criterians which produced in before time. Consequently relation of politicial management with democratize forms main subject of discuss.