Pseudomonasların antibiyotiklere dirençliliklerinin R plazmidleri ile ilişkisi
- Tez No: 11015
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
bx ÖZET Çalışmamızda çeşitli kaynaklardan soyutlanan Pseudomonas cinsi bakterilerin biyoşimik özellikleri, antibakteriyellere dirençlilikle ri ve bu dirençliliğin R plazmidleriyle ilişkileri saptanmaya çalı şılmıştır. Kullanılan 11 değişik antibakteriyel, bunlara dirençli, inter medier ve duyarlı olan suş sayısı, yüzde oranları Tablo V'de, suşla rın direçli olduğu antibakteriyel sayısının soyutlandığı kaynaklara göre dağılımı ise Tablo VI da verilmiştir. Buna göre; 184 Pseudomo- nasm en duyarlı olduğu antibakteriyel, Amikacin (%90,76) ve Cefope razone(%57.07)'dır.Bütün suşlarm duyarlı olduğu bir antibakteriyele rastlanmamıştır, fakat 70 idrar numunesinden soyutlanan 20 ve 28 kan numunesinden soyutlanan 13 susun 10 değişik antibakteriyele dirençli olması konunun önemini ve Pseudomonas enfeksiyonlarında tedavinin ne denli güç olduğunu göstermektedir. Ayrıca toplam 9 susun kullanılan bütün antibakteriyellere dirençli bulunması da dikkat çekmiştir. Deneye sokulan 184 susun 155' inde aktarım denemeleri gerçek leşmiştir.Bu suşlarm 16' sı (%8.69) 10 antibiyotiğe, 13' ü (%7.06) 9 antibiyotiğe, 16' sı (%8.69) 8 antibiyotiğe, 41' i (%22.28) 7 antibi yotiğe, 15' i (%8.15) 6 antibiyotiğe, 14' ü (%7.60) 5 antibiyotiğe, 8'i (%4.34) 4 antibiyotiğe, 10“u(%5.43) 3 antibiyotiğe, 10”m (%5.43) 2 antibiyotiğe ve 12' si (%6.52) de 1 antibiyotiğe direnç kazanmıştır. Bu arada alıcı E.coli susunun en az (%3.80) Amikacin' e ve en çok Pe-62 nicillin G'ye (% 73.37) karşı direnç kazandığı da tespit edilmiş tir. Ayraca nalidixic aside dirençli suşlar arasında 17 (% 9.24) susun yeniden duyarlı hale dönüştüğü belirlenmiştir. İncelediğimiz suşlarm soyutlandığı kaynaklar ile antibiyo tik duyarlılıkları arasında bir ilişkinin mevcut olup olmadığı araştırılmış fakat bir bağlantı kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In this work, the biochemistry and the immunity to antibac- terials as well as the resistance to R plasmids of various Pseudo- monas bacteries obtained from different strains has been studied. The various results for the 11 different antibacteries regasting their resistance and the extent of their strain sensiti ve partions are presented in Table 5. The rest of the results are shown in Table 6. It was established that, from the 184 Pseudomonas studied the most sensitive antibacterial s are as follows; Amikacin {% 9Q.26) and Cefoperazone (# 57.07). No antibacterial was found to be sensitive to all strains. However, we noticed that 20 strains out of 70 urine samples and 13 strains out of 28 blood samples acted resistively to 10 different antibacterials. This enhances the importance and the complications of the treatment of Pseudomo nas infections. 155 strain out of a total 184 were investigated. The follo wing results were gathered} 16 ($ 8.69) to 10 antibiotic, 13 {$> 7. 06) to 9 antibiotic, 16 (% 8.69) to 8 antibiotic, 41 (% 22.28) to 7 antibiotic, 15 (# 8.15) to 6 antibiotic, 14 (% 7.60) to 5 anti biotic, 8 (% 4.34) to 4 antibiotic, 10 {% 5.43) to 3 antibiotic, 10 (% 5.43) to 2 antibiotic and 12 (ŞS 6.52) to 1 antibiotic have become immuned.64 Meanwhile, the immunity of E.coli strain to a minimum % 3.8 Amikacin and to a maximum % 73.3 Penicillin G. was establis hed. Also, between the immune strains to Nalidixic acid 17 ($ 9. 74) strains showed a re-newed sensitivity. The relationship between the origins of the strains inves tigated and the antibiotic sensitivity were studied carefully. However, no meaningful relation was established as a result of these studies.