Asetil salisilik asit ve askorbik asit içeren mikropelletlerin formülasyon parametreleri ve stabiliteleri üzerine çalışmalar
Studies on the formulation parameters and stabilities of micropellets that contain aspirin and ascorbic acid
- Tez No: 11014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KANDEMİR CANEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
186 ÖZET Bu çalışmada önce, Aspirin ve Askorbik Asit içeren mikropel leblerin pref ormülasyonu üzerinde çalışılmıştır. Mikropel letler in hazırlanmasında Basamaklı Tabak aleti ve yöntemi kullanılmıştır. Pilot imalata geçmeden önce» mikropellet formülasyon parametreleri incelenmiştir. Hem Aspirin hem de Askorbik Asit için ayrı ayrı saptanan imalat verileri» mikropel let lerde yapılan değişik kalite kontrolleri ile karşılıklı olarak gözden geçirilmiştir. Sonuçta» Aspirin ve Askorbik Asit için uygun geometrik yapıda teknolojik açıdan istenen niteliklere sahip, imalat verimi yüksek mikropellet formülasyonu saptanmıştır. Daha sonra bir taraftan mikropel let ler in istenen çözünme özellikleri göstermesi, diğer taraftan şekil faktörünün düzeltilmesi ve etken maddelerin dış şartlardan korunması amacı ile, yine Basamaklı Tabak aleti kullanılarak kaplama işlemi yapılmıştır. Sıcaklık ve nem gibi dış şartlara karşı çok hassas olan Aspirin ile Askorbik Asidin kaplanmış veya kaplanmamış mikropel let ler halinde değişik saklama ortamlarında dayanıklılığını kontrol için, ön stabilite araştırması yapılmıştır. Ayrıca, kaplanmış ve kaplanmamış mikropel letlerde, mide ortamında, in vitro olarak Çözünme tıızı kontrolleri yapılmıştır. Çözünme hızı verilerinin hangi kinetik denklemlere uyduğu araştırılmıştır. Buna ilaveten değişik ortamlarda tutulan mikropel let ler in çözünme hızları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
187 SUMMARY Studies or» the formulation Parameters and stabilities of micropellets that contain Aspirin and Ascorbic Acid Within the scope of this thesis, initially? the Preformulat ion of the micropellets that contain Aspirin and Ascorbic Acid were studied. For the prePeration of the micropellets,“pelletizing dish”apparatus has been used. Before laboratory scale production, Parameters of the micropellets formulations were examined. The production outputs for Aspirin and Ascorbic Acid that has been determined separately, were examined comparatively through the different quality controls carried on micropellets. Consequently, micropellets formulation which has a suitable and geometrical structure for Aspirin and Ascorbic Acid“ as well as technologically satisfactory for high production efficiency, was determined. As a next step, coating procedure was carried out again using the ”pelletizing dish" to have the micropellets to show the desired dissolution characteristics and correction of shape factor and preservation of active ingredients from the environmental conditions. A Pre- stability testing has been carried out in order to test durability. Aspirin and Ascorbic Acid, which are very sensitive against heat and humidity, as coated and uncoated1S8 micropellets, as in vitro. The relations of the outputs of dissolution rate with kinetic equations have been analyzed. In addition to these, the dissolution rate of the micropellets under different conditions were found.