Çeşitli gıda ürünlerinden izole edilen Pseudomonas türlerinde siderofor varlığı, serum direnci, genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretimi ve antibiyotik direncinin belirlenmesi
Determination of siderophore production, serum resistance, production of extended spectrum beta-lactamase (ESBL) and antibiotic resistance of Pseudomonas species isolated from various of food products
  1. Tez No: 269146
  2. Yazar: GÜLCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmamızda Mart 2008-Aralık 2009 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli köylerinden toplanan 20 çiğ süt örneği, çeşitli satış noktalarında tüketime sunulan 20 beyaz peynir, 20 dondurma, 20 dana kıyma, 20 dana kuşbaşı ve 20 tavuk göğüs eti örneği materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 120 örnekten Pseudomonas izolasyonu gerçekleştirilerek, tür seviyesindeki tanımlamaları Becton Dickinson (BD) BBL Crystal Identification Systems ve Enteric/Nonfermenter ID Kit ile yapılmıştır. Tanımlamaları yapılan Pseudomonas türlerinde; siderofor varlığı, serum direnci, genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretimi, indüklenebilir beta-laktamaz (İBL) üretimi ve antibiyotik duyarlılıkları araştırılmıştır. Gıda örneklerinden izole edilen 154 Pseudomonas izolatının 57'si (%37,0) P.aeruginosa, 52'si (%33,8) P.fluorescens, 43'ü (%27,9) P.putida, 2'si P. stutzeri (%1,3) olarak tanımlanmıştır. Gıda örneklerinden izole edilen 154 Pseudomonas izolatının tamamında siderofor üretimi tespit edilmiştir. İnsan serumuna dirençliliğini araştırdığımız 154 Pseudomonas izolatının 117'si (%76,0) seruma dirençli, 28'i (%18,2) duyarlı, 9'u (%5,8) orta duyarlı bulunmuştur. Çift disk sinerji yöntemiyle, genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretimini araştırdığımız 154 Pseudomonas izolatının hiçbirinde GSBL üretimi tespit edilmemiştir. Disk indüksiyon yöntemine göre indüklenebilir beta-laktamaz (İBL) üretimini araştırdığımızda 154 Pseudomonas izolatının 35'inde (%22,7) İBL üretimi tespit edilmiştir. Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre antibiyotik dirençliliklerini araştırdığımız 154 Pseudomonas'ın 89'u (%57,8) cefotaxime, 87'si (%56,5) azteronam, 58'i (%37,7) ceftriaxone, 41'i (%26,6) ticarcillin/clavulonic acid, 4'ü (%2,6) colistin, 4'ü (%2,6) ceftazidime antibiyotiğine dirençli olduğu tespit edilmiştir. İzole edilen Pseudomonas'ların tamamının ciprofloxacin, gentamicin ve piperacillin antibiyotiklerine duyarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; we examined 20 raw milk samples collected from various villages of Ankara, 20 white cheese, 20 icecream, 20 minced meat, 20 meat in small pieces, 20 chicken breast collected from different sale points in Ankara, as material between March 2008 and December 2009. Pseudomonas species were isolated from food samples and identified with Becton Dickinson (BD) BBL Crystal Identification Systems and Enteric/Nonfermenter ID Kit. Identified Pseudomonas species were analysed in terms of virulence factors such as siderophore production and serum resistance. Furthermore production of extended spectrum beta-lactamases (ESBL), inducible beta-lactamases (IBL) and antibiotic resistance characteristics were analysed. The rate of distribution 154 Pseudomonas strains, isolated from food samples, was 57 (37,0%) P.aeruginosa, 52 (33,8%) P.fluorescens, 43 (27,9%) P.putida, 2 P. stutzeri (1,3%). It was determined that 154 Pseudomonas isolates (100%) siderophore producers. 117 (76,0%) of total 154 Pseudomonas isolates were determined as resistant to human serum. Detection of extended spectrum of beta-lactamases (ESBL) was made with double disc synergy method and none of Pseudomonas isolates were established ESBL producers. Detection of inducible beta-lactamases (IBL) was made with disc induction method and 35 (22,7%) of total 154 Pseudomonas isolates were found as IBL producers. Antibiotic sensitivities of Pseudomonas isolates were detected Kirby-Bauer disc diffusion method. The distribution of antibiotic resistances of Pseudomonas isolates was 89 (%57,8) cefotaxime, 87 (%56,5) azteronam, 58 (%37,7) ceftriaxone, 41 (%26,6) ticarcillin/clavulonic acid, 4 (%2,6) colistin, 4 (%2,6) ceftazidime. All Pseudomonas isolates were determined as susceptible to ciprofloxacin, gentamicin and piperacillin.