Osmanlı öncesi Türk-Fars kültür münasebetleri
The Relationship of Türk and Persian cultures before Ottoman
- Tez No: 110195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türklerle İranlılar arasındaki kültür münasebetleri tarihin en eski çağlarına dayanmaktadır. Milâttan kısa bir süre önce coğrafi şartlar nedeniyle yakın komşu olan bu iki güçlü medeniyet çeşitli dönemlerde kurdukları siyasî, iktisadî ve dinî münasebetler neticesinde kültür alışverişinde bulunmuşlardır. Bu münasebetler, Türkler'in İran coğrafyasına gelmeleriyle yoğunluk kazanmış ve karşılıklı etkilenmeler artmıştır. Bu dönemde İran kültürü idarî, sosyal ve dinî hayatta son derece önemli tesirler bırakmıştır. Buna karşılık İran coğrafyasında Büyük Selçuklular' ın kurulmasıyla birlikte eski İran kültürünün ve özellikle Yeni Farsça'nın ihyasında önemli katkılar sağlamışlardır. Bir Büyük Selçuklu vassalı olarak Anadolu'da Türkiye Selçuklu Devleti'nin temellerinin atılmasıyla birlikte çok sayıda İranlı bürokrat, bilgin, edip ve mutasavvıf buraya gelip yerleşmişlerdir. Bu zümreler Anadolu'da Fars kültürünün idarî mekanizma ve saray çevresinde, dil ve edebiyatta, dinî ve sosyal hayatta, sanat ve mimari de etkili olmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Culturel relationship between Turk and Persian based on the oldest periods. These two civilizations which are close neighbor because of georaphic condition infuenced each other with establishing political, economic and religional connections. These reasons became intense and influance reased because of Turks came Persian georaphy. İn this period, Persian culture effected Turk in administrative social and religion life. But with establishing of Great Seljuks in Persian georaphy, Great Seljuk provided important assists in old Persian culture and especially New Persian revitilization. With establishing of Anatolia Turkish Seljuk government which dependented on Great Selçuk government a lof of Persian statesmen, scientists, writers and relion men came Anatolia and began to lived here. And also these people effected to administrative mechanism enviromental of palace, language, literature, religion and social life, art, arcitecture of Anatolia vith spreading to Persian culture.