Tanzimat'tan günümüze Türkiye'de Farsça öğretimi
Persian language teaching in Turkey since Tanzimat
  1. Tez No: 217293
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Çeşitli etkenler sonucu, XIV. yüzyıldan itibaren Türk dili ve edebiyatı Farsçanın etkisialtına girmeye başlamış; sözcükler, söz dizimi öğeleri, gramer kuralları vb. birçoköğe Farsçadan Türkçeye geçmiştir. Bu durum, Osmanlı topraklarında Farsçanınöğrenilmesini ve öğretilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu yüzden, XIV. yüzyılın 2.yarısından itibaren, bir yandan Farsça öğreten eserler yazılırken, bir yandan daeğitim kurumlarında Farsça okutulmaya başlanmıştır. Tanzimat döneminde ise,Farsça eğitim kurumlarında okutulan diller arasında yer almıştır. Bu arada, Farsçaöğretiminde önemli bir yer tutan gramer kitaplarının büyük bir bölümü de budönemde yazılmıştır. Tanzimat öncesi ve sonrasında, Osmanlı kültür ve eğitimhayatında önemli bir yere sahip olan Farsça, Cumhuriyet döneminde de, bazıüniversitelerin Fars dili ve edebiyatı kürsülerinde, lisans ve lisansüstü düzeydeöğretilmekte; ilahiyat, edebiyat, fen-edebiyat ve eğitim fakültelerinin bazıbölümlerinde seçmeli veya zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Yine bu dönemde,kimi kurum ve kuruluşlar tarafından da Farsça kursları düzenlenmektedir
Özet (Çeviri)
Due to various reasons, by 14th century Turkish Language and Literature had gottenunder the influence of Persian Language and Literature, and plenty of elements fromPersian, particularly vocabulary, syntactical elements and grammar rules, permeatedinto Turkish. This situation made it necessary to teach and learn Persian in theOttoman Empire. Therefore, with the second half of the 14th century, while booksteaching Persian were being written, Persian began to be taught in educationalinstitutions. During the Period of Reforms (Tanzimat) which started in 1839, Persianwas one of the foreign languages which were taught in primary, secondary andtertiary education. Most of the grammar books having an important role in teachingPersian were also written in this period. Persian which assumed a significant role inthe Ottoman cultural and educational life before and after the Period of Reforms hasalso been taught in the Persian Language and Literature departments, which weresubsequently opened in big universities during the Period of the Republic. It is nowbeing taught at undergraduate, postgraduate and doctoral levels, and it is anelective or a must course in different departments of the faculties of Letters, Scienceand Letters, Theology and Education. In this period, some institutions andorganizations have been conducting Persian courses.