Yazılı basında habercilik etiği ve örnek bir olay 'Üzeyir Garih cinayeti'
Journalism ethics in written press and an exemplary case: 'Üzeyir Garih murder'
- Tez No: 110234
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKUDDÜS BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YAZILI BASINDA HABERCİLİK ETİĞİ VE ÖRNEK BİR OLAY“ÜZEYİR GARİH CİNAYETİ”Elif KÜÇÜK Danışman: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 2002 - SAYFA: 102 Jüri : Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR Yrd. Doç. Dr. Uğur YAVUZ Vatandaşlara doğru bilgiler vererek onların bu bilgiler sayesinde doğru kararlar almasına yardımcı olarak demokrasinin sağlıklı işlemesini sağlamak, kamu adına iktidarı denetlemek, bağımsız bir tartışma platformu oluşturmakla görevli basın kuruluşları, bugün bu işlevlerinden uzaklaşmış, arz ve talebe dayalı piyasa koşullarına bağımlı birer ticari işletme haline gelmişlerdir. Dolayısıyla bu işletmelerde çalışan gazeteciler de haber aktaran değil, haber satan kişiler olmuş, buna bağlı olarak haber de şekil ve içerik bakımından bir değişim geçirerek okuyucu için hak olmak yerine satın alınan bir mal olmuştur. İletişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte görüntü üstünlüğü sağlayan televizyonla rekabete giren ve 80'li yıllardan sonra oluşan yeni sahiplik yapısıyla birer ticari işletme durumuna gelen basının, kar elde etme çabasını kamusal görevinden üstün tutması etik tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Gazetecilik mesleğinin saygınlığı ve güvenilirliği de tartışılır olmuştur. Hazırladığımız bu çalışmada,“haber”ve“etik”konuları temelinde“habercilik etiği”nin ne olduğu ve neleri gerektirdiği ile var olan gazetecilik uygulamaları arasındaki farkı ortaya koymaya çalıştık. Bunun için de 26-31 Ağustos 2001 tarihleri arasında, farklı sermaye gruplarına ait ve farklı yayın politikalarına sahip 5 gazetede (Hürriyet, Sabah, Zaman, Akşam, Cumhuriyet) yayınlanan“Üzeyir Garih Cinayeti”haberlerinin, şekil ve içerik olarak, Türkiye gazetecileri tarafından kabul edilmiş etik kurallara uygunluğunu inceledik ve birçok kuralın ihlal edildiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mastery Thesis JOURNALISM ETHICS ÎN WRITTEN PRESS AND AN EXEMPLARY CASE:“ÜZEYİR GARİH MURDER”Elif KÜÇÜK Supervisor: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 2002- PAGE: 102 Jury : Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Yrd. Doç Dr. Naci İSPİR Yrd. Doç Dr. Uğur YAVUZ Press organizations-having a mission in occuring an independent discuss platform, and detection of political authority in behalf of public, contribution to democracy so as to put into operation, helping political authority to take them accurate journal are out of these functions, and they have become commercial organizations based on supply and demand. Thesefore, journalists working in these organizations aren't the ones communicating the news, but they he have become the ones selling the news. As aresult of this, the news has changed much as regords both shape and content, and it has become a property parchased for reader in stead of a right. With the development of communication technology, the press has competed with television having imagination superiority, and after 1980s, with the occurence of its new ownesship structure, it has become a commercial enterprise, and the fact that its arm which wants to earn money was accepted superior than public mission has brought some ethic problems along with it. The respectfullness and reliability of journalism has been come into being discussed. In this study, we tried to express the distinction among journalism applications, and what journal ethics was and what it required in the base of“News and Ethics”subjects.For this reason, at the dates of 26-31 August 2001, we examined whether the news of“Üzeyir Garih Murder”published in 5 different newspapers (Hürriyet, Sabah, Zaman, Akşam, Cumhuriyet) having different publication policy and belonging to different capital groups became convenient to the ethic rules accepted by Turkish journalists as regards both shape and content, and we concluded that they violated a number of the rules.