Sınıf öğretmenlerinin bazı sorunları ve bazı çözüm önerileri
- Tez No: 110235
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SİNAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SINIF ÖĞRETMENLERİNİN BAZI SORUNLARI VE BAZI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Memet KUZEY Danışman Yrd. Doç. Dr. Ali Sinan BİLGİLİ 2002 -SAYFA: 129 Jüri : Yrd-Doç. Dr. Ali Sinan BİLGİLİ Yrd.Doç.Dr.Tuncay CEYLAN Yrd.Doç.Dr. Şükrü ADA Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin görev sırasında karşılaştığı, kişisel sorunları, yönetime ait sorunları ve öğrenciden kaynaklanan sorunları araştırılmıştır. Sorunlara ilişkin çözüm önerileri, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerine yaptırılan anketlere dayandırılmıştır. Yöntem ve materyal olarak, öğretmen mesleğiyle ilgili hazırlanmış kılavuzlar kullanılarak, insan kaynaklarından ve toplam kalite yönetiminden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin işinde kalitenin artmasının, öğretmen yaşantısının kaliteli bir duruma getirilmesi ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THEIS SOME PROBLEMS PRIMARY SCHOL TEACHERS FACE AND SOME POSSIBLE SOLUTIONS Memet KUZEY Supervisor: Yrd. Doç.Dr. Ali Sinan BİLGİLİ 2002 -PAGE: 129 Jury : Yrd. Doç. Dr. Ali Sinan BİLGİLİ Yrd. Doç. Dr Tuncay CEYLAN Yrd. Doç. Dr. Şükrü ADA In this thesıs,we have examind the individual, administrative, and student based problems the primary school teachers face. Possible solution suggestions to these problems have been based on the questionnairs given to the primary school teachers. For the research, the guides and booklets on teaching were used and human resources and total quality administraton sources were evaluated. The date has shown us that there is a connection between the quality of the work of a teachers and the quality of his better life standarts.