Ekip çalışmasında liderin iş tatmini üzerindeki etkisi
The Role of the coach on job satisfaction in team work
  1. Tez No: 110233
  2. Yazar: AYHAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EKİP ÇALIŞMASINDA LİDERİN İŞ TATMİNİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Ayhan KARADUMAN Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2002, Sayfa: 125 Jön : Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI Prof.Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmanın amacı, örgütler açısından özel bir yeri olan ekip çalışmasının önemini vurgulayarak, ekiplerin başarıya ulaşabilmesi için, ekip üyelerinin iş tatminleri ve iş tatmininin ekibe bağlılığı ve buna bağlı olarak performansa olan etkisine dikkat çekerek, ekip liderinin iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmamızda, tatminin, ihtiyaçların karşılanması sonucu ortaya çıktığı belirtilerek, ihtiyaçlar üzerinde durulmuş, ekip liderinin, sadece iş hayatı içerisinde değil ve fakat ekip üyelerinin sosyal yaşamları ile ilgili ihtiyaçlarını ve duygusal durumlarım da göz önüne alarak davranışlarını düzenlemesi gerektiği belirtilmiştir. Otoriter lider ve katılımcı lider konuları üzerinde incelemeler yapılarak, katılımcı liderliğin ve özellikle kararların alınması aşamasında ekip üyelerinin de görüşlerine başvuran ve birlikte karar alan liderlik anlayışının başarıya daha yakın olduğu, kararlara katılan üyelerin, bu kararları daha çabuk benimsediği ve sahiplendiği, dolayısıyla gerçekleştirilmesi aşamasında da katılımlarının yükseldiği konuları açıklanmıştır. Ayrıca ekip liderinin, tatmin sağlayan unsurlar olan; gelir, güvenlik, yükselme olanakları, yapılmaya değer bir iş vermek, statü, kişisel yetke ve güç kazandırma, özel yaşama saygılı olmak, kararlara katılma olanakları sağlama, adaletli ve sürekli bir disiplin sistemi unsurlarını dikkate alarak ekip üyelerini motive etmek durumunda olduğu ortaya koyularak, eğitici olarak, antrenör olarak, yardımcı olarak lider kavramları üzerinde durulmuş ve ekip liderinin değişik zamanlarda değişik rolleri üstlenmesi gerektiği açıklanmıştır. Erzurum Emniyet Müdürlüğü çalışanları Üzerinde yapılan araştırmada, ekip liderinin iş tatmini üzerinde oldukça etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ROLE OF THE COACH ON JOB SATISFACTION IN TEAM WORK Ayhan KARADUMAN Supervisor : Prof.Dr. Dursun BİNGÖL 2002, Page: 125 Jury : Prof-Dr. Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI Prof.Dr. Nurullah GENÇ The aim of the this study is to emphasize the importance of team work which has special importance from the point of organizations and to determine team leader's effect in to reaching success with job satisfaction of team members and the team by taking their effects on team performance in to consideration. In our study, It Is found out that satisfaction arise' when the needs are met so that the needs are studied. Moreover, team leader is not only take part in working life but also to arrange his/her attitude by taking the needs related to the social life and emotional status of team members in to account The concepts of authorized leadership and democratic leadership are evaluated. It is argued that democratic leadership is more close to success than the other. Because of the decisions are made together with the team leader and the team members then the team members are more enthuasistic about to realize these decisions. Also, it is explained that the team leader should have different roles such as educating, training and helping people in different times in order to motivate team members by providing some satisfaction factors such as income, safety, career possibilities, statu, personal skill or capability and gaining power, respect for personal life, to give opportunity to join in to decissions and continual dicipline system. It is concluded that the team leader has great importance on job satisfaction and this is verified by the application on personals of Erzurum Police Department.