Antalya merkez ilçenin doğal turistik kaynakları
Natural touristic sources of Antalya central town
  1. Tez No: 110282
  2. Yazar: SERHAT ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANTALYA MERKEZ İLÇENİN DOĞAL TURİSTİK KAYNAKLARI Serhat ZAMAN Danışman: Prof. Dr. Hayati DOĞANAY 2002- Sayfa: 105 Jüri: 1-Prof.Dr. Hayati DOĞANAY 2-Doç.Dr. Halil KOCA 3-Doç.Dr. Hakkı YAZICI Antalya merkez ilçenin doğal turistik kaynakları konulu araştırmanın temel amacı, inceleme sahası içerisinde bulunan doğal turistik kaynakları, coğrafya ilmi araştırma, yöntem ve ilkeleri doğrultusunda inceleyip tespit edebildiğimiz sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Akdeniz bölgesinin Antalya bölümü sınırları içerisinde yer alan araştırma sahası, bilindiği üzere ülkemizin turistik başkenti olarak da adlandırılır. Hem doğal hem de beşeri turistik kaynakları sayesinde her yıl çok sayıda turist Antalya ilini ziyaret eder. Araştırmamız süresince değerlendirilen turistik kaynaklar ile, değerlendirildiği taktirde turistik çekim gücü merkezi olabilecek yerler üzerinde yoğunlaşılmıştır. Coğrafi faktörlerin turistik faaliyetlere oldukça uygun bir çevre oluşturduğu sahanın tanıtılması ve geleceğe yönelik turizm politikalarına ihtiyacı olması, bizi bu araştırmayı yapmaya yöneltmiştir. Tespit ettiğimiz sorunlar, potansiyel ve tanıtım faaliyetlerinin turizm planlayıcılarına yardımcı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS NATURAL TOURISTIC SOURCES OF ANTALYA CENTRAL TOWN Serhat ZAMAN Advisor: Prof.Dr. Hayati DO?ANAY 2002, Page:105 Jury: Prof.Dr. Hayati DO?ANAY Associate Prof. Hakkı YAZICI Associate Prof. Halil KOCA The main goal of the study named natural touristic sources of Antalya central town is to analyze the natural touristic sources in the study area in terms of geographical principles and to propose solution to the problems detected. The study area, in Antalya part of mediterrenean region, is known as the capital of tourism of our country. Hundred thousands of tourist each year visit Antalya city for its both natural and humanistic touristic features. During the study the places which may have touristic attraction if benefit were searched. The factors which directed us to do this study are mainly introducing the study area where geographic features create fairly suitable conditions for tourism and the future tourism policy this area needs.