Theileria annulata suşları ve babesia türlerinde bazı enzimler üzerinde araştırmalar
An İnvestigation on various enzymes of theileria annulata strains and babesia species
- Tez No: 11029
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-57- 6. ÖZET THEİLERİA ANKULATA SUŞLARI VE BABESİA TÜRLERİNDE BAZI ENZİMLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR : Bu araştırmada Babesia türlerinin ve bazı Theileria annul ata suşları enzim ve izoenzimleri yönünden, nişasta jel elektroforezi ile incelenmiştir. Babesia türlerinden B. bigemina, B. bovis, B. diver-gens/ B. egui parazitleri, Theileria annul ata suşlarından ise Ankara, Gülseren Hissar ve Gharb parazitleri yönünden incelenmiştir. İncelenen enzimler ise, Glikolizis metabolik yolundan Glukoz Fosfat İzomeraz, Heksokinaz, Laktat Dehidrojenaz; Sitrik Asit Siklusu'ndan İzositrat Dehidrojenaz, Malat De hidrojenaz; Pentoz Fosfat Metabolik yolundan Glukoz- 6-Fosfat Dehidrojenaz, 6-Fosfoglukonat Dehidrojenaz; Purin Salvage Yolundan Adencön Deaminaz ve Amino Asit metabolizması ile ilgili Glutamat Dehidrojenaz idi. Theileria annulata susu tespiti açısından Glukoz Fosfat İzomeraz' ın çok yararlı bir enzim olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber Babesia türlerinin ve bazı suşlarının tespiti için Laktat Dehidrojenaz, Glukoz Fosfat İzomeraz ve Glutamat Dehidrojenaz enzimlerinin yararlı oldukları görülmüştür. Metabolik yollar açısından Theileria annulata 'da Glikolizisin varlığı tespit edilmiştir. Ancak Sitrik Asit Siklusunun varlığı şüphelidir. Pentoz Fosfat Metabolik yolunun varlığı ise tespit edilememiştir. Babesia türlerinde ise Glikolizis varlığı, Purin Salvage Yolu ve Glutamat De hidrojenaz tespit edilmiştir. Pentoz Fosfat Yolu ve Sitrik Asit siklusunun varlığı şüphelidir.
Özet (Çeviri)
-58- 7. SUMMARY AN İNVESTİGATİON ON VARIOUS ENZYMES OF THEİLERİA ANNULATA STRAİNS AND BABESİA SPECİES In this study various enzymes and isoenzymes of Babesia species and Theileria annul ata strains have been investigated using starch gel electrophoresis. The parasites which were investigated in this study were Babesia bigemina, B. bovis, B. divergens and B. equi and the Ankara, Gülseren, Hissar and Gharb strains of Theileria annul ata. The enzymes which were studied were Glucose Phosphate Isomerase, Hexokinase and Lactate Dehydrogenase (glycolytic pathway) ; Isocitrate Dehydrogenase and Malate Dehydrogenase (Tricarboxylic acid cycle) ; Glucose- 6- Phosphate Dehydrogenase and 6-Phosphogluconate Dehydrogenase (Pentose Phosphate Pathway) ; Adencsin Deaminase (Purine Salvage Pathway) and Glutamate Dehdrogenase which is involved in amino acid meta bolism. In this study it was seen that Glucose Phosphate Isomerase is a very useful enzyme in determining the strains of Theileria annulata. As well as this, it was seen that the three enzymes Lactate Dehydrogenase, Glucose Phosphate Iso merase and Glutamate Dehydrogenase are very useful in deter mining various species and strains of Babesia parasites. With respect to metabolic pathways it was seen that T. annulata possessed a glycolytic pathway but there was little evidence of the tricarboxylic acid cycle. No evidence was found of the Pentose Phosphate Pathway. In Babesia, however, Glycolsis, the Purine Salvage Pathway and Glutamate Dehydrogenase were all found. In Babesia the presence of the Tricarboxylic acid cycle and the Pentose Phosphate Pathway wasn't able to be demonstrated.