İstanbul ili sığırlarında Tropikal Theileriosis'in yaygınlığı ve yayılma oranının belirlenmesi
Seroprevelance and seroincidence of Tropical Theileriosis in Istanbul
  1. Tez No: 44681
  2. Yazar: HATİCE GÜNSELİ ALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT TÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VI- ÖZET Bu çalışma, Nisan 1992 ile Şubat 1993 yılları arasında İstanbul ili sığırlarında, tropikal theileriosis ' in yaygınlığının ve yayılma oranının araştırılması amacıyla yapıldı. Yaygınlığını belirlemek amacıyla, Ekim-1992 tarihinde İstanbul ilinin Çatalca, Ümraniye, Eyüp, Beykoz ve Şile ilçeleri köylerinde bulunan, bir yaşın üzerinde 500 adet sığırdan kan alınarak serumları toplandı. Serumlar IFAT ile incelendi. Yayılma oranını belirlemek amacıyla ise, İstanbul'un biri Avrupa yakasında( Eyüp), diğeri Asya yakasında( Ümraniye ) bulunan iki köyde değişik yaşlarda, serolojik ve mikroskobik olarak negatif 93 sığır üzerinde bir çalışma yürütüldü. Hastalık sezonu süresince bu merkezler, üç ayda bir ziyaret edilerek bu 93 sığırdan, serumları çıkarılmak üzere kan alındı ve kuyruk uçlarından ince süreme kan frotileri yapıldı. Kan frotileri Giemsa ile boyanarak T.annulata'nm piroplasm formları yönünden incelendi. Serumlar da IFAT ile yoklandı. Yaygınlığını belirlemek amacıyla IFAT ile yoklanan 500 sığırın 90 'nmda(%18 ) T. annulata' ya karşı antikor saptandı. Yayılma oranını belirlemek amacıyla bir hastalık mevsimi süresince yoklanan 93 sığırdan 17'si(%18.2) T. annulata 56antikorları yönünden seropozitif bulunurken 19 'unda(%19. 3 ) T. annulata ' nın piroplasın formları tespit edildi. înfekte olan bu sığırlarda klinik olarak infeksiyona rastlanmadı. 57
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY This study was carried out to investigate the seroprevelance and seroincidence of tropical theileriosis in Istanbul between April 1992 and February 1993. For the seroprevelance study, serum samples were collected from 500 cattle above one year age in the villages of Çatalca, Ümraniye, Eyüp, Beykoz and şile towns of Istanbul in October 1992. Serum samples obtained from these 500 cattle were tested by IFAT. A seroincidence study was also performed on 93 animals in different ages in the villages of Ümraniye(Asian side) and Eyüp(European side) provinces. During the study the sites were visited once in three months and each visit cattle were bled to collect serum, thin blood smears were prepared from the tip of the tail. The sera were tested with IFAT for antibody against T.annulata Blood smears were stained with Giemsa to observe T.annulata piroplasm. Serum samples obtained from these 500 cattle tested by IFAT showed 90 of 500 cattle(18 %) had antibodies to T.annulata. Of the 93 infection-free cattle sampled during the disease season, 17(%18.2) were found seropositive while 19 of them had piroplasm of the parasite. Clinical reaction of T.annulata did not occur in infected animals. 58