Gölbaşı ilçesi Mogan-Eymir göllerinde ve İmrahor Vadisinde Culex ve Culiseta (Diptera:Culicidae) türlerinin biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
Investigation on bio-ecology of Culex and Culiseta (Diptera:Culicidae) species in Mogan-Eymir lakes and İmrahor Valley in Gölbaşı province
  1. Tez No: 66047
  2. Yazar: FATİH MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BOŞGELMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli, Gölbaşı İlçesi-Mogan ve Eymir Göllerini, İmrahor Vadisi'ni, vadi içinden geçen İmrahor Deresi'ni ve tüm sistem içerisindeki yerleşim alanlarını kapsayan araştırma alanında Culex ve Culiseta (Diptera: Culicidae) türlerinin biyo-ekolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanında Culex cinsine bağlı dört türün; Culex mimeticus Noe, 1899, Culex pipiens L.1758, Culex theileri Theobald, 1903, Culex univittatus Theobald, 1901, Culiseta cinsine bağlı iki türün; Culiseta annulata (Schrank, 1776), Culiseta longiareolata (Macquart, 1838) varlığı saptanmıştır. Araştırma alanında tespit edilen türlerin, bataklık, dere kenarı, kanal, bahçe havuzu, göl kenarı, mera, arıtım tesisi havuzu, hayvan ayak izi ve kuyu olmak üzere dokuz önemli habitatı tercih ettikleri belirlenmiştir. Habitatların sivrisinek populasyonlarına olan katkıları değerlendirildiğinde, birinci sırayı % 19.53'lük oranıyla bataklık habitatlarının aldığı, bunu dere kenarı (% 13.29), kanal (% 12.72) ve bahçe havuzu (% 12.55) habitatlarının izlediği saptanmıştır. Sivrisineklerin larva-pupa ve ergin populasyon büyüklüğünün belirlenmesi amacıyla yapılan örnekleme çalışmaları sonucunda, Culex pipiens ve Culex theileri'nın bölgenin dominant türleri oldukları tespit edilmiştir. Özellikle Culiseta annulata ve Cs. longiareolata olmak üzere diğer türler düşük yoğunluklarla temsil edilmektedir. Sivrisineklerin üreme-gelişme alanlarındaki suların fiziksel-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi için ölçüm ve analizler yapılmıştır. Genel olarak, türlerin habitat sularının fiziksel-kimyasal özelliklerine karşı yüksek tolerans gösterdikleri belirlenmiştir. Araştırma alanında tespit edilen Culex pipiens, C. theileri, Culiseta annulata ve Cs. longiareolata türlerinin biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla hem laboratuvar hem de kontrollü doğal koşullarda tür biyolojisi çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar, türlerin çok sayıda yumurta bırakabildiğini, yumurtaların çok yüksek oranda açılabildiğini, larvaların çok kısa sürede erginleştiğini, buna bağlı olarak da sivrisineklerin biyolojik potansiyellerinin çok yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at determining the bio-ecological properties of the Culex and Culiseta (Diptera: Culicidae) species in the Mogan and Eymir Lakes in Gölbaşı province, in Imrahor valley and Imrahor stream that runs through the valley and in the centers of population in the areas investigated. In the area, four Culex species as Culex mimeticus Noe, 1899, Culex pipiens L.1758, Culex theileri Theobald, 1903, Culex univittatus Theobald, 1901 and two Culiseta species as Culiseta annulata (Schrank, 1776), Culiseta longiareolata (Macquart, 1838) were found. The nine mosquito habitat types were determined as the marsh, banks of streams, canal, garden pool, shoreline, posture, sewage pool, animal footprint and well. When habitats were evaluated in respect to their contribution to the mosquito population, the first place went to marsh with 19.53 %, then banks of streams with 13.29 %, canal with 12.72 % and garden pool with 12.55 %. After the sampling studies to determine the larva, pupae and adult population size, Culex pipiens and Culex theileri were found to be the dominant species of the area. The other species especially Culiseta annulata and Culiseta longiareolata were found with low densities. The physical-chemical properties of the mosquito breeding sites were determined. It was observed that generally the mosquito species tolerated these conditions highly. Various biological studies with Culex pipiens, C. theileri, Culiseta annulata and Cs. longiareolata were done in the laboratory and also in the field conditions. The results showed that mosquitoes have a high biotic potential since they layed a large number of eggs with a high hatching rate and the short larvae duration.