Görsel teknolojideki gelişmelerin çağdaş sanattaki yansımaları
Reflections of the developments of visual technologies over contemporary art
- Tez No: 110350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRTEZA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Kuramsal bilimin, teknik gelişmelerle hayata geçirilmesi, doğal olarak insanların ve toplumların yaşayışlarına, düşünce biçimlerine doğrudan etki eder. Teknik gelişmeler, zaman içerisinde kendilerine ait dil yapılarını da beraberlerinde oluşturup, geliştirmektedirler. Bu dil yapıları aynı zamanda evrensel birer yapı olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Çağdaş dünyada bilim, teknoloji, ekonomi, politika birbirlerine entegre hale gelmiştir. Gelişmeler birbirlerini etkilemekte, her yeni gelişme bir başkasını oluşturmaktadır. Çağımız sanatçısı da bu zincirde yerini almıştır. Toplum yapısındaki her değişim ve gelişme sanatçının duruşunu ve üretimini etkilemektedir. Endüstrileşmenin ve sanayinin gelişmeye başlamasından sonra, sanatçılar kendilerine yeni ifade biçimleri oluşturmuşlardır. Bugün yaşadığımız dünya teknik bir dünyadır. Sanatçı da bu teknik dünyadan bağımsız bir yaşayış ve üretim sürdüremez. Böyle bir ortamda teknik ve sanat ilişkisinden bahsederken bunların yapılarının karşılaştırılması gerekmektedir. Genel olarak bu iki alan arasında doğrudan bir ortaklık olmamasına rağmen, teknik ve sanat birbirlerinden beslenen yapılardır. Teknik gelişmeler sanatçıya hem yeni bakış açıları, hem de yeni ifade biçimleri kazandırırlar. Her yüzyılda sanatçıların, değişen toplum yapıları içerisinde, dünyayı algılamaları değişmiştir. İzafiyet teorisinden sonra iyice soyutlaşan bilimsel gelişmelerle birlikte, sanatta da soyut düşünce ve üretimlerin ortaya çıkması gibi, günümüzde de teknik ve bilimsel gelişmelerin etkisinde sanatsal üretimler ortaya çıkmaktadır. Tekniği zayıf olan bir sanat yapıtı, başarılı bir sanat yapıtı olmaktan uzaktır. Toplumlar arası kültür, çağın teknikleriyle üretilmiş sanatın izlerini taşır. Her kültür dönemi de kendine özgü ve artık tekrarında fayda olmayacak sanatsal çalışmalar yaratır. Günümüz sanatı da, yeni gelişmelerin ışığında, IVsanatçının içselliğini, çağdaş biçimler ye tekniklerle ortaya koymasını sağlamaktadır. Özellikle medya teknolojilerindeki hızlı gelişim, görsel teknolojilerin değişmesine sebep olmuştur. Fotoğraf ve ondan oluşturulmuş dijital imgelerin kuşattığı birey, artık kendisini teknoloji ile oluşturulmuş bir imgeler dünyasında bulmaktadır. Günümüzde görsel teknolojilerdeki gelişmeler, sanatsal alanlarda yapılan disiplinler arası yapıda hızla yerini bulmaktadır. Özellikle fotoğraf, baskı teknolojileri, televizyon, video ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler, sanatçının üretimlerini ve ifade biçimlerini değiştirmektedir. İnternetin oluşturduğu yeni alanda sanatçılar, sanatı anlam ve biçim olarak yeniden ele alma gereksinimi duymaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the help of technical developments, using corporate science in daily lives, effected cultures and people's way of thinking and living directly. In time, technical developments creates and develops its own language structures. And at the same time, those language structures became global structures. In the contemporary world science, technology, politics and economy have been entegrated to each other. Developments effect each other and any new development creates another. Todays artists have their own places in this chain. Each change and development of society's life, effects artist's production. After the developments in industry, artists created new expression ways for themselves. Today we are living in a technic world. Artists can not live an independent production and life in a such world. In this stuation, while mentioning the relationship of technic and art, those structures should be compared. In general, altough directly there is no association between those, science and art is a structure which is fed by each other. Technical developments gain new point of views and expression ways to the artists. In every century, in the changing structure of societies, artists' understanding of world has been changed. After theory of relativity, with the intangible technical developments, intangible thougt and productions originated in the art too. Today with the effect of tecnologic and scientific developments, artistic productions originate. An art structure with weak technic is not a successful art structure. Intercultural culture, has the art which is produced by the technics of the age. Every culture term creates an artistic work which is orginal. With the help of developments, todays art gives the artist the chance of putting his sincerity with the new styles and techniques. VIEspecially, the fast development of media technologies, caused visual technology changes. The one who was conqured with photograph and the digital images created by photograph, now finds himself in a world of images created by technology. Today the developments of visual technology, finds its own place in the diciplines made in different art areas. Especially developments of photograph, print technology, television, video and computer technologies, changes artists' productions and expression ways. In the new area created by internet, as meaning and style, artists need to think about art again. VII