Avrupa Merkez Bankaları Sistemi'nin (ESBC) para politikaları ve T.C. Merkez Bankası'nın ESCB'ye adaptasyonu
Monetary policies of the European system of Central Banks (ESCB) and the adaptation of Central Bank of The Republic Of Turkey to ESCB
  1. Tez No: 110441
  2. Yazar: BAYRAM ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi'nin (ESCB) uyguladığı para politikası ile fiyat istikrarını gerçekleştirebileceği şeklindeki hipotezimizi, uygulama sonuçları ışığında test etmektir. Avrupa'da parasal birlik çabaları sürerken, iktisatçılar arasında da aktif (ihtiyari) iktisat politikalarının etkililiği tartışılıyordu. Bu tartışmalar sonucunda ortaya çıkan entelektüel gelişmeler, fiyat istikrarının para politikasının birincil amacı olması gerektiğini göstermiştir. Bu bağlamda, para politikasının fiyat istikrarını sağlamadaki başarısından dolayı merkez bankalarının rolünün önemi ortaya çıkmıştır. 1998'de kurulan ve her biri siyasi ve ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanmış üyelerden oluşan ESCB'nin öncelikli amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Topluluğun diğer ekonomik hedeflerine, ancak fiyat istikrarına zarar vermediği sürece destek verilir. ESCB fiyat istikrarına ulaşmak için, iki sütunlu bir para politikası stratejisi benimsemiştir. Birinci sütun M3'ü ara hedef olarak kullanılırken, bunun yanında fiyat istikrarının durumu hakkında işaret verecek bir çok başka ekonomik gösterge de kullanılmaktadır. Euro Bölgesinin üç yıllık ekonomik performansı, ESCB'nin, maliye politikası destekli para politikasının fiyat istikrarını gerçekleştirmede başarı sağladığını göstermektedir. Türkiye'nin, AB'ye tam üyelik için yerine getireceği şartlardan birisi de TC Merkez Bankası'nın ESCB'ye adaptasyon gereğidir. Maastricht Antlaşması ve ESCB Statüsü üye bir merkez bankasının uyması gerekli kriterleri belirlemiştir. TC Merkez Bankası yeni statüsü ile bağımsız bir merkez bankasını amaçlayan kriterleri hemen hemen yerine getirmiştir. Ayrıca, Türkiye'de mali baskınlığın önlenmesi ve güçlü ve istikrarlı bir mali sistemin kurulması, TC Merkez Bankası'nın bağımsızlığını fonksiyonel hale getirecektir. Bu, uygulanacak para politikası stratejisinin başarısı için gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to prove the hypothesis that European System of Central Banks (ESCB) will be able to achieve price stability by its monetary policy, in the light of policy outcomes. The effectiveness of active economic policies are debating between economist when efforts for monetary union was progressing. Intellectual developments which is appeared from this debates have showed that price stability should be primary goal of monetary policy. In this context, it has been appeared the importance of the success of monetary policy in achieving price stability and thus the role of central banks. ESCB which was established in 1998 is consists of central banks of member countries that have economic and political independence and it's primary goal is to achieve price stability. Other economic aims of the Union are supported only if they do not conflict with this aim. In order to reach to price stability, the ESCB has adopted a monetary policy strategy with two pillars. The first pillar includes M3 as an intermediate target and the second pillar includes lots of other economic indicators which is giving signals about the situation of the price stability. Economic performance of the euro zone in the last three years has showed that ESCB's monetary policy supported with fiscal policy is succesfull in achieving price stability. One of the criteria for Turkey to enter the European Union is to adapt its Central Bank to the ESCB. The criteria that a Central Bank has to follow has been set by the European Union Act and the ESCB Status. These criteria that call for independent central bank are almost being met by the new statute of the Turkish Central Bank. It is also required to protect to fiscal dominance and to establish sound and stable financial system for functionality of independece of the Central Bank.