Investment in cable TV infrastructure and expected return on this investment
Kablo TV altyapısına yapılan yatırım ve bu yatırım üzerindeki geri dönüş beklentisi
  1. Tez No: 110481
  2. Yazar: MURAT HALİL GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Dünyada faaliyet gösteren kablo TV operatörlerinden hiçbiri yaptığı yatırımlardan beklenen kazancı elde edememişlerdir. Türkiye'deki kablo TV operatörlerinin de durumu farklı değildir.Türkiye'de faaliyet gösteren altı tane kablo TV operatörü vardır. Kablonet ise bu operatörler arasında en büyük kablo TV operatörü olarak yer alır. Kablonet'in araştırmaya örnek olarak seçilmesindeki sebep ise hizmet bölgelerinin geniş sahalara yayılmış olup hem gelir seviyesi açısından hem de endüstriyelleşme bakımından gelişmiş olmasıdır. Temel amaç, Kablonet gibi iyi ve avantajlı koşullara sahip bir kablo TV operatörünün bile beklenen yatırım geri dönüşünü elde edemediğini göstererek, çözüm yolunun ise kablo TV şebekesinin farklı internet servis sağlayıcılara açılmasının gerekliliğini ispatlamaktır. Bu çözüm yolu açık erişim olarak adlandırılır. Türkiye'de kablo TV operatörlerinin, Türk Telekom ile imzalamış olduğu anlaşma ile kablo TV operatörleri, servis sağlayıcı olarak sadece Türk Telekom'u kullanabilmektedirler. Bu anlaşma ise pazarın tekelci bir ortama dönüşerek hizmetlerin gelişmemesine ve pahalı bir hale gelmesine sebep olmaktadır. Analizin ilk kısmında, kablo TV operatörünün gelir ve gider dengesi sayısal yatırım analizleri ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca, açık erişim sistemi altında kablo TV opeatörünün gelirlerinin ne kadar artacağı ve hizmetlerin çeşitlenerek ne tür yeni gelir kaynaklan oluşturulabileceği belirtilmektedir. Analiz sonuçları, bu gelirlerin çok yüksek miktarlara ulaşarak, açık erişimin gerekli ve doğru bir çözüm olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, Türk Telekom'un hiç zaman kaybetmeden tekelci yaklaşımdan kurtularak, kablo TV operatörlerinin şebekelerini farklı internet servis sağlayıcılara açılması için izin vermesi gerektiğini ve böylece kablo TV operatörlerinin şimdiye kadar yapmış oldukları yatırımları kurtarmalarının mümkün olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT No one of the cable operators in the world has reached the expected return of investments have been made. The cable TV operators in Turkey are also in the same situation. There are six cable TV operators in Turkey. Kablonet is the biggest cable TV operator among them. The main reason of choosing Kablonet as an example is that it has the biggest and the best service areas in terms of income levels and industralization rate. The aim of the thesis is showing that cable TV operators can not obtain the expected return of investments and the solution is to open the cable TV network to different internet service providers. This refers to open access. However, under the current working system, the cable TV operators in Turkey can use only one internet service provider as Turk Telecom. This causes the monopoly. New services can not be developed in the monopolistic medium and there are also very expensive for the consumers. At the first part of the analysis, revenues and outcomes of the cable TV operator are compared in the quantitative investment method. The amount of revenues can be earned under the open access system of a cable TV operator are showed at the end of the analysis. This is the proof of necessity of the open access system. Our proposal implies that Turk Telecom should give up the monopolistic medium in an immediate manner and it should give the permission to the cable TV operators about openning the cable TV networks to different internet service providers.