Eğitim fakültelerindeki öğretim elemanlarının öğretmen eğitiminde akreditasyon konusundaki algıları
The Perceptions of academics in the faculties of education abour acreditation in teacher training
- Tez No: 110504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET 1997-1998 öğretim yılında uygulanmaya başlayan sekiz yıllık zorunlu eğitimle birlikte 1998-1999 yılından itibaren Eğitim Fakülteleri (örgütlenme ve programlarındaki yeni düzenlemeler ile) milli eğitim sistemindeki okul yapılaşmasına göre yeniden yapılandırılmıştır. Bu yeniden yapılanmanın son aşamasında da, Türkiye'deki genç nüfusun giderek artan oranda üniversite kapılarına yığılması nedeniyle mevcut standartları korumak ve geliştirmek için bir kalite değerlendirme ve akreditasyon sistemi kurulmuştur. Çalışma, bir kalite güvence sistemi olarak akreditasyonun eğitim fakültelerinde uygulanabilirliğini ortaya koymak amacıyla eğitim fakültelerindeki öğretim elemanlarının akreditasyon algılarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan ölçek araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin geliştirilmesinde literatür taraması, YÖK'unca belirlenen akreditasyon standartları, ABD 'deki öğretmen eğitimi akreditasyon kuruluş larının standartları ve uzmanların görüşlerinden yararlanılmıştır. Her bir standardı öğretim elemanlarının akreditasyon standardına atfettikleri Önem Derecesi ve bu standarda pratikte ne ölçüde ulaşılabildiğini belirleyen Uygulamada Durum boyutlarında değerlendiren ölçek, 8 alt ölçekteki 80 sorudan oluşmaktadır. Ulaşılan 110 öğretim elemanından alınan yanıtlar kullanılarak yapılan Madde Analizi ve İç Tutarlılık Analizinde elde edilen sonuçlar tatmin edici bulunmuştur. Bu çalışmada İstanbul ilindeki eğitim fakültelerindeki öğretim elemanlarının akreditasyon konusundaki algılarının; alan, cinsiyet, unvan, deneyim, yaş, yabancı dil bilgisi, yönetim görevi olup olmadığı ve akreditasyon konusundaki bilinç düzeyi değişkenleri açısından öğretim elemanlarının görüşlerinin incelenerek akreditasyon sisteminin eğitim fakültelerinde uygulanabilirliğini ortaya koymak ve akreditasyon sisteminin değerlendirme ilkelerine öğretim elemanları tarafından atfedilen önem ile bu ilkelerin uygulamada gerçekleştirilebilmesi arasında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir.Ölçeğin uygulanması ile elde edilen verilen SPSS 10.0 for Windows paket programında, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Chi kare, Pearson Çarpım Moment Korelasyon ve t Testi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Önem Derecesi boyutunda öğretim elemanlarının standartlara atfettikleri önem ile cinsiyet, yaş, bulundukları yönetim görevi ve yabancı dil bilgisi değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Uygulamadaki Durum boyutunda ise, öğretim elemanlarının ilgili standardın ne ölçüde uygulandığına dair algılarının yaş, ders verdikleri ortalama sınıf mevcudu, bulundukları yönetim görevi ve akreditasyon konusunda kendilerini ne ölçüde bilinçli hissettikleri değişkenlerinden etkilendiği bulunmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Education Faculties are reorganised (in terms of their organisation and programs) in accordance with the schooling reorganisation in national education system in 1998-1999 academic year, as a consequence of 8-year compulsory education that started to be implemented in 1997-1998 schooling year. A qualiy control and accreditation system is established as the last step to this reorganisation procedure, regarding the highly increasing number of the youth before universities in Turkey and the need to conserve and improve the current standards. The purpose of this research is to figure out the turkish academics' perceptions of accreditation in education faculties in order to find out if accreditation could be implemented in education faculties as a quality assurance system. The scale used for the research is a self-deviced one, deviced by reviewing the literature on accreditation, accreditation standards determined by the Turkish Higher Education Council (YÖK), the standards implemented by teacher training accrediting associations in the USA, and data derived from interviews with ten academics. It has 80 items in 8 sub-scales, questioning each standard in two aspects : the importance the academics adhere to a standard and how (much) it is implemented in practice. The results of item analysis and reliabilty analysis, carried out by replies from 110 academics reached, are found to be satisfactory. This research aims at finding out if accreditation can be implemented in Turkish education faculties by reviewing the academics perceptions of accreditation in education faculties in Istanbul, checking if there is any significant relationship between their perceptions of accreditation and age, field, gender, title, experience, administrative posts, average number of students in their classes, foreign language mastery, and self-perception on awareness about accreditation; the importance adhered to accreditation standards by academics and implementation of those standards in practice. Data derived by the scale was analysed by SPSS 10.0 for Windows, using One Way ANOVA, Chi square, Pearson Correlation and t test techniques.It is found that, in the importance aspect, there is a significant relationship between the importance the academics adhere to a standard and gender, age, the administrative position they are at, and foreign language mastery variables. On the other hand, in practice aspect, it is found that the perceptions of academics have a significant relationship with their age, the average number of students in their classes, the administrative position they are at, and their perception of themselves about accreditation awareness.