Kent ögesi olarak kamusal iletişim donatıları
  1. Tez No: 110510
  2. Yazar: ERKUT ERYAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÇELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Kent öğesi bağlamında kamusal iletişim donatılarının incelendiği bu araştırmada, kent ve kent mobilyası kavramları incelenmiş ve iletişim öğesi olarak kent mobilyalarının, kent içerisindeki önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye ve dünyadan örneklerle desteklenen araştırmada iletişim kavramı ve tarihinde çok önemli bir yeri olan telefon, ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kent öğesi olarak telefonun üzerinde önemle durulmuş, teknolojik gelişimler doğrultusunda kazandığı yeni işlevler ve tasarımları ile ilgili kriterlerin toplu halde ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla başlanan araştırmanın 1. Bölümünde kent ve kentsel mekanlar hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. 2. Bölümde kent mobilyası tanımları, tarihsel gelişimleri, örnekleri, sınıflandırmaları ve tasarım kriterlerini ele almaktadır. 3. Bölümde genel olarak kent mobilyalarının en sık karşılaştığı sorun olan vandalist eylemler anlatılmış ve bu eylemlerin sebepleri ile, korunma yöntemleri ele alınmıştır. 4. Bölümde kent mobilyaları, iletişim öğesi olarak ele alınmış ve bu amaçla kullanılan kent mobilyaları hakkında bilgiler verilmiştir. Bu mobilyaların sınıflandırılmaları, tasarım kriterleri ve örnekleri ele alınmıştır. 5. Bölümde iletişim öğesi olarak telefonun tanımı ve tarihçesi anlatılmış, kamusal iletişim ve kent öğesi olarak telefonun, kullanım şekilleri, tasarım kriterleri ele alınarak Türkiye ve Dünyadan örnekler ile desteklenmiştir. 6. Bölümde teknolojik gelişimler doğrultusunda kamusal iletişime yeni bir kavram ve IVişlev getiren bilgi ve iletişim kioskları hakkında bilgi verilmiş, tasarım kriterlerini ele alınmıştır. Sonuç bölümünde kent öğesi olarak kullanılan kamusal iletişim donatılarının teknolojik gelişmeler ve yeni gereksinimler doğrultusunda geldikleri durum açıklanmış ve bu bağlamda gelişen ve yenilenen kent öğeleri tasarımında dikkat edilmesi gereken kriterler ve temel ilkeler ele alınmıştır. Konu ile ilgili yapılan konsept proje ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research focuses on public communication devices as urban elements and explores concepts of city and urban furniture in order to reveal the importance of urban furniture as communication elements in urban life. Making use of examples both in Turkey and other parts of the world, the present study includes a separate chapter devoted to telephone, the invention of which is, without a doubt, one of the cornerstones in communication history. In Chapter I, information on concepts of city and urban space is given in detail. Chapter II focuses mainly on the definitions, history, examples, classifications and designing criteria of urban furniture. Chapter III explores the vandalism against urban furniture elements in all aspects, as well as causes of and ways to prevent such violent actions. In Chapter IV, urban furniture elements are taken up as having crucial functions in the communication process, which is accordingly followed by particular examples, classifications and designing criteria of urban furniture functioning as such. With illustrations from various parts of the world as well as Turkey, Chapter V explores the definition and history of telephone as an element of communication and focuses on its additional functions brought about by technological developments, as well as the criteria concerning its design. Information and communications kiosks, which brought a new concept and function to public communication equipments, VIare under focus in Chapter 6. The concluding chapter provides a detailed explanation on the recent state of public communication devices as urban furniture and discusses the criteria and principles concerning the design of urban furniture elements, which have gone through certain transformations due to technological developments and upcoming needs. The appendix includes a conceptual project which provides an alternative design on the topic. VII