Public art in public space: Tracking graffiti and Mural art practices in contemporary Tehran
Kamusal alanda kamusal sanat: Çağdaş Tahran'da grafıtı ve duvar sanatı uygulamalarının izlenmesi ve incelemesi
  1. Tez No: 607251
  2. Yazar: SOLMAZ ZARE GHAREHGHESHLAGHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kentsel mekânın önemli bir parçası olan kamusal alanlar, insanların farklı ihtiyaçlarını karşılayarak yaşanabilir yerler yaratmada çok önemli roller oynarlar. Kentsel kamusal mekânlar, sosyal, kültürel ve ekonomik etkileşime ve kentsel dış mekânda entelektüel özgürlüğe imkân yaratırlar. Kamusal sanat, kamusal alanda etkili bir iletişim aracıdır. Mekân tasarımının vazgeçilmez öğesi olarak kamusal sanat, 'yer hissi' ve 'yer kimliği' yaratır. Kamusal sanat, insanların ilgisini çekmek, bir kentin tarihi, kültürel, siyasi ve toplumsal olaylarını temsil etmek, farklı türden olayları kutlamak, şehirleri daha etkileyici hale getirmek ve kamusal alana göz alıcı bir farkındalık kazandırmak gibi birçok amaca hizmet eder. Ancak, kamusal sanatın özgürce kamusal alanda ifade edilmesi ideali her zaman devlet yönetimlerinin kamusal sanat ile ilgili politikaları ve uygulamaları ile aynı yönelime sahip olmayabilir. Bu araştırmada, kamusal sanatın kamusal mekâna katkıları incelenerek genel bir kuramsal çerçeve oluşturulmaktadır. İran'da modern kent planlama ve tasarım uygulamaları, kamusal alanlarda halkın sosyo-kültürel değerlerini ve ihtiyaçlarını başarıyla karşılayacak ve siyasi düşüncelerini özgürce ifade edecek biçimde tasarlanamamaktadır ve yönetilmemektedir. Bu araştırma, kamusal alanda kamusal sanat ve toplumsal yaşamın arasındaki ilişkiyi devletin kamusal sanat projeleri aracılığıyla nasıl yönettiği ve kontrol ettiğini Tahran'ın kent merkezindeki önemli bir kamusal mekân özelinde ve kamusal sanat öğeleri üzerinden incelemektedir. Bu tez, kentlilerin sorumluluk duygusu, kentlilik bilinci ve kentsel mekân ile kurduğu bağlar ve toplumsal ve kültürel yaşamda geliştirdiği etkileri ve katkıları açısından kamusal sanatın önemini incelemeyi ve tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Public spaces, inevitable components of urban space, play a very important role in creating livable places by meeting different needs of citizens. Urban public spaces allow for social, cultural and economic interaction and intellectual freedom in urban outdoor spaces. Public art is an effective means of communication in the public sphere. As an indispensable element of space design, public art creates a 'sense of place' and 'place identity'. Public art serves many purposes such as attracting people's attention, representing the historical, cultural, political and social events of a city, celebrating different kinds of events, making cities more impressive, and bringing eye-catching awareness to the public space. However, the policies and practices of public administrations in relation to public art may not always provide ideal conditions of expressing public art freely in the public space. This study defines a general theoretical framework by examining the contributions of public art to public space. This research shows that modern urban planning and design practices in Iran cannot successfully meet the socio-cultural values and needs of the public and express their political ideas freely in public spaces. By focusing on an importance of public space and its public art elements in Tehran's city center, it examines how the state manages and controls the relationship between public art and social life in public spaces through public art projects. This thesis aims to study and discuss the importance of public art in terms of the sense of responsibility of citizens, their awareness of urbanity and their ties with urban space, and their effects and contributions in social and cultural life.