Seyahat acentalarında pazarlama teknikleri ve bir uygulama
- Tez No: 110544
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Turizm endüstrisi; Batı'da petro-kimya endüstrisinden sonra en büyük ikinci, sektör konumundadır. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı 'ndan bu yana tüm dünyada en yüksek ve istikrarlı büyüme gösteren sektördür. Dünyadaki toplumsal ve ekonomik gelişmelere paralel olarak kişisel gelir düzeyinin yükselmesi, ulaşım araçlarındaki hız ve kapasite artışı, seyahat tarifelerinde düşüş ve enformasyon ve telekomünikasyon imkanlarının yaygınlaşması gibi turizmi etkileyebilecek faktörler, 2000'li yıllarda uluslararası turizme katılımın % 50 artacağını ve turizm gelirlerinin iki katına çıkacağını göstermektedir. Bununla beraber, bir yandan insan unsurunun daha kalifiye hale gelmesi, diğer yandan teknolojik ilerlemelerin turizme çok hızlı adaptasyonu, dünya turizminde finansman başta olmak üzere her alanda ciddi değişimler yaratmaktadır. Dünya turizmi hızla firmaların birleşmeleri ile tekelleşme, büyük ortaklıklar kurma gibi konuların ağırlık kazandığı yeni bir aşamaya girmiştir. Geleneksel mal ve fiyat ikilisine dayanan rekabet ortamı yerini müşteri memnuniyetine ve kaliteye bırakırken, rekabet araçlarıda internet'e doğru bir gelişme kaydetmektedirler. Son yıllarda sürdürülebilir kalkınma kavramıda turizmde etkisini göstermeye başlamıştır. Bütün bu gelişmeler, turizm sektöründe yeni pazarlama stratejilerinin oluşturulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada turizm sektöründe meydana gelen bu gelişmelerin ışığında, turizm pazarlaması kavramı ele alınmakta, seyahat acentalarının turizm pazarlama sistemi içindeki yeri ve öneminin ne olduğu tartışılmaktadır. Çalışmanın önemi, turizm sektöründe meydana gelen bu yapısal değişimlerden Türkiye turizminin, özelliklede seyahat acentalarınında etkilenebileceğine dikkat çekmesinden kaynaklanmaktadır. Araştırmanın yöntemi, seyahat acentacılığı ve turizm pazarlaması konusunda daha önceden yazılmış kitap ve makalelerin incelenip sentez edilmesi ve bir bütün haline getirilmesi şeklindedir. Bununla beraber seyahat acentalarının uyguladıkları pazarlama tekniklerinin araştırılmasına yönelik, İstanbul bölgesinde 1 milyon doların üzerinde döviz girdisi sağlayan seyahat acentaları üzerinde bir anket uygulaması ivyapılmış, elde edilen veriler değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmada ayrıca Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB' in yayınlamış olduğu turizm istatistiklerinden yararlanılmıştır.Anahtar Kelimeler ; Seyahat Acentacılığı Turizm Pazarlaması İnteraktif Pazarlama
Özet (Çeviri)
Tourism Industry is the second biggest sector after the petro-chemistry industry in the west. Beside, it is the biggest and the most becoming stable sector all over the world after the second world to nowadays. As parellel to the developments of social and economic in the world; the factors that will be able to influence the tourism such as increasing the telecommunication and information possibilities, decreasing in the price lists of the travel agents, the speed and capacity increase in the transportation means show that tourism incomes will increase %50 and will be doubled. However, becoming the human- being element more qualified and fastest adaptation of technological advancements to the tourism have created senious changes in many fields basically finance especially in the field of the world tourism. World tourism has entered a stage which have strongly increased like establishing a great cooperation or monopolism with joining the firms. While the traditional competition rules based on goods and cost has given its place to costumer satisfaction and quality; competition means has shown an advancements to the internet. In the recent years the concept of sustainable development has started to show the effect in the tourism. All these advancements has put the necessity to get new marketing strategies in the tourism sector. In this study, it has been taken the concept of tourism marketing by these advancements accomplished in the marketing sector and discussed what is the place and importance of the tourism agents inside tourism marketing system. The importance of this study has got attention on Turkey tourism can be influenced especially travel agents from these structural changes happened in the tourism sector. VIThe method of this study is to research some articles and books written before on these subjects such as travel agents and tourism marketing and investigate all of them and as a conclusion make a synthesis from these materials. In addition to this, it has been done an inquiry study on travel agents which supply above 1 million dollars foreign exchange Istanbul inclined to the investigating marketing techniques that travels agents applied., it has been put the solutions after evaluating the data that we get from this inquiry study. And also it is benefitted from the tourism statisticals published by Tourism Ministry and TURSAB's (Association of Turkish Travel Agencies) publication. Keywords - Travel Agents - Tourism Marketing - Interactive Marketing