Türkiye'deki seyahat acentelerinde tutundurma yöntemlerinin etkinliği ve bir uygulama
The Effective of promotion methods at the travel acencies in Turkey and application
- Tez No: 87945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
133 ÖZET Seyahat acentacılığı temelde bir hizmet pazarlaması faaliyeti olup, seyahat acentaları gerek faaliyet alanı gerekse sundukları ürün bakımından bir hizmet pazarlama işletmesidir. Hizmetin soyutluluk, ayrılmazlık, değişkenlik, dayanıksızlık vb. özellikleri, hizmet pazarlamasını mamul pazarlamasına göre, kendine özgü bazı farklılıklar göstermektedir. Hizmet pazarlamasının karması bir takım ilave unsurları içermektedir. Seyahat acentacılığı, hizmet pazarlaması özelliklerinin tümünün yoğun bir şekilde uygulandığı bir alandır. Turizm pazarlamasında hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti, tutundurma stratejileri ile çok yakından ilişkilidir. Seyahat acentaları için etkin bir tutundurma stratejisi hayati öneme sahiptir. Yoğun ve karmaşık kent yaşamı, teknoloji ve uygarlığın insan üzerinde yarattığı etkinin yanı sıra refah düzeyinin artması, ulaşımda sağlanan konfor ve ucuzluk, geleneksel konaklama yerleri olan otellerin yanında ucuz konaklama imkanlarının ortaya çıkışı, turizm sektörünün orta direği olan seyahat acentalannın gelişmesine ve faaliyetlerine olan talebin artmasına neden olmuştur. Yani seyahat acentalannın hizmetleri, lüksten çok bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Tutundurma yöntemlerinden en kolay sonuç alınabilen sektör turizmdir. Seyahat acentaları, toplumun geleneklerine, göreneklerine ve kültür yapısına uygun olan bütün tutundurma yöntemlerini (kişisel satış, reklam, tanıtma ve halkla ilişkiler, satış geliştirme ve diğer yöntemler) uygulamaktadırlar. Toplumumuzun sosyal ve kültürel yapısından dolayı, kişisel satış seyahat acentalannda kullanılan en etkili tutundurma yöntemlerinden birisidir. Seyahat acentalannın çalışma biçimi ve sektörel özelliklerinden dolayı, broşürlerden, yazılı ve görsel basına kadar her türlü reklam yöntemine başvurup, önemli134 sonuçlar elde etmektedir, seyahat acentaları tanıtım ve halkla ilişkiler yöntemlerinden de yararlanmaktadır. Seyahat acentaları, toplumumuzun ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak, müşterilere uygun ödeme koşullan ve indirimler sunarak satış geliştirme yönteminden de yararlanmaktadır. Seyahat acentaları, bunlarla yetinmeyip, fuar ve sergi, gör-işit teknikleri, nüfuzlu ilişkiler, vitrin vb. bütün tutundurma yöntemlerini kullanmaktadır. Bu doğrultuda yapılan alan araştırmasında tüm tutundurma yöntemleri seyahat acentalarının etkinliği için önemli oldukları ortaya çıkmıştır. Ancak ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel vb. koşullar altında tutundurma stratejilerinden bazıları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Seyahat acentaları, müşteri memnuniyetine önem verip, ağızdan ağıza olan reklamdan çok iyi bir şekilde yararlanmaktadırlar. Seyahat acentaları, tanıtım ve halkla ilişkiler yöntemine gerekli ağırlık verilmekte olup, bununla birlikte toplumun ekonomik koşulları dikkate alınarak, uygun ödeme koşulları ve indirimler sağlayarak satış geliştirme yöntemlerini kullanmaktadırlar. Yapılan alan araştırması sonuçları doğrultusunda, seyahat acentaları, tutundurma stratejisinin öneminin farkındadırlar. Toplumuzuzn sosyal ve kültürel yapısından ve Türkiye'deki seyahat acentacılığının özeliklerinden dolayı, Seyahat acentalarının uyguladıkları yöntemler doğru buldukları yöntemlerden farklıdır. Bu da seyahat acentacılığının doğru yönde gelişmekte olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte toplumuzun seyahat alışkanlıklarının ve tatil kültürünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
135 ABSTRACT Travel agency, is on the base a service marketing activity and travel agents are service marketing exploitations both with their field of activity and the product they offer non resistance, the abstracters variability inseparability differs the service marketing from product marketing. The components of service marketing covers some other extra units. Travel agency is the field where all the proprieties of the intensively applied. The service quality, the client happiness is related with the promotion strategies. The promotion strategies has a vital importance for travel agents. The crowded city life, the effects of the technology and civilization on human beings, the increase in wealth, the possibility of cheaper accommodation besides traditional accommodation like hotels. Raised the travel agencies and their development is necessity rather then a luxury. The tourism sector is where the results are taken easily from promotion methods. The travel agencies, use all the promotion methods suitable to the custom and culture of the society. (Personal selling, advertising, presentation and public relation, sale development). The most effective promotion method used by the travel agencies, is the personal selling because of the social and cultural structure of our society. Because of the sectoriel properties, and the working manner of travel agencies, important results are obtained from all kinds of advertising methods such as brochures visual and written press. The travel agencies also use the public relation methods. The travel agencies apply discounts and payment facilities to their clients considering the economic circumstance of our society. The travel136 agencies find these insufficient and use all the promotion methods such as fair and exhibition audio visual techniques, influential relations and image the direct field researches have shown. The importance of all promotion methods for travel agencies. Only a part of these promothion methods are mostly used because of social, cultural, economic situation of our country. The travel agencies give importance to client happiness and use the advertisement made by happy clients. The travel agencies, give importance to presentation and public relations, but mostly use the methods of sale development by discount, and payment facilities considering the economic condition of the society. The result of the field research shows that the travel agencies are aware of the importance of promotion strategies. Because of our society's cultural and social structure, the methods used by they travel agencies are different then the methods they prefer to use this shows that the development of travel agency is on the right way. This also helps the development of travel habits and vocation culture of our society. t*38imi