Türk halk çalgıları terminolojisi
The terms of Turkish folk musicals instrument
- Tez No: 110548
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET 'Türk Halk Çalgıları Terminolojisi“ adlı çalışmamızın amacı, Türk halk çalgıları ile ilgili dağınık durumdaki terimlerin bir araya getirilmesidir. Çalışmamız, Türk halk çalgıları ile ilgili terimleri inceleyerek, terminoloji problemine çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamızın ”Giriş“ bölümünde Türklerdeki müzik ve çalgı geleneği üzerinde durulmuş ve ülkemizde yapılan Türk çalgılarının sınıflandırılması ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. I. Bölüm genel terimleri içermektedir ve bu bölümde ele alınan genel terimler 'Türk Halk Geleneğinde Kullanılan Terimler”ve“Çalgı Yapımcılarının Kullandığı Terimler”olmak üzere iki alt başlıkta incelenmiştir. II. Bölüm'de vurmalı çalgılarla ilgili çalgılarla ilgili terimler bir araya getirilerek bu terimlerin açıklamaları yapılmıştır. III. Bölüm'de ise, üflemeli çalgılarla ilgili terimler bir araya getirilerek bu terimlerin açıklamaları yapılmıştır. IV. Bölüm'de telli çalgılarla ilgili terimler bir araya getirilerek,“Mızraplı Çalgılar”ve“Yaylı Çalgılar”başlıkları altında incelenmiştir. V. Bölüm ise, tuşlu çalgılarla ilgili terimleri içermektedir. Bu bölümde tuşlu çalgılarla ilgili terimler bir araya getirilerek incelenmiştir.“Sonuç”bölümünde ise diğer bölümlerde bir araya getirilen terimler üzerinde durularak elde ettiğimiz sonuçlara yer verilmiştir. Ayrıca araştırmamızda kullanılan kaynaklar bibliyografyası da sonuç kısmından sonra yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of my research named as“The Terms of Turkish Folk Musical Instruments”to bring together the terms of Turkish folk musical instruments. It has been my goal to solve the problem of the terms and various usage of terms in the field of Turkish folk music instruments. In the“Introduction”of my study, I have provided brief information on the ancient Turkish music tradition and the instruments, and also evaluated some of the important works which have classified the Turkish folk music instruments. Chapter first includes the“General Terms of Turkish Folk Music Instruments,”and the terms in this chapter given place under two subtitles;“The Traditionally Used Terms”and“The Terms Used By The Instrument Makers.”In the second chapter, I have put together and explained the terms about the striking instruments. The chapter third has explanation and the terms about the blowed instruments. In the chapter four, I have gathered the terms about the bowed and stringed instrument and provided information on those terms. The final and fifth chapter includes the terms about the keyed instruments. The“Conclusion”part of my study provides information on the general examination of the terms. My study also includes the cited sources.