George Orwell'in Hayvan Çiftliği adlı eserinde metin bağlam ilişkisi
Text-context relationship in George Orwell's Animal Farm
- Tez No: 110547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışmada George Orwell'in Hayvan Çiftliği adlı eserinde, okur merkezli kuramlardan biri olan Alımlama Estetiği yaklaşımı ile, bağlamın metin üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yirminci yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan okur merkezli eleştiri kuramlarından Alımlama Estetiği kuramı, metnin tek başına anlam ifade etmediğini, ancak okur tarafından anlamlandırıldığında metnin varolabileceğini savunur.Okurun aktif olarak görev aldığı okuma işlemi sırasında, metindeki gücül anlamın okurun beyninde yer alan ve bağlamın etkisiyle gelişmiş şemaların harekete geçmesiyle somut hale dönüştüğünü iddia eder. Bu kuramın öncülerinden Wolfgang Iser metinde yazarın bıraktığı belirsiz alan ve boşlukların, okurun beyninde anlam yüklendiği taktirde metnin şekillendiğini ifade eder. Aynı kuramın diğer bir savunucusu olna Hans Robert Jauss, okurun beklentiler ufkundan bahseder. Okur, okuma eylemi sırasında beklentiler oluşturur ve bu beklentiler ile metnin sunduğu öğelerin örtüşme derecesi okurun ulaşacağı estetik hazzı ve dolayısıyla eserin başarısını belirler. Her iki savda yer alan aktif okur kavramı bağlamı da beraberinde getirmektedir: okur okuma sırasında beyninden soyu t lana maya cağı için bağlamın etkisi altındadır ve bağlam okur aracılığıyla metni etkilemektedir. Bu çalışmada, Iser ve Jauss'un kuramları ışığında bağlamın Hayvan Çiftliği üzerindeki etkisi incelenirken, hazırlanan bir anketle bağlam değişikliğinin okurun metni anlamlandırması ve oluşturduğu beklentiler ufku üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuçları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study depicts the text-context relationship in George Orwell's Animal Farm, using the framework of Reception Theory. Reception Theory is one of several Reader Response literary criticism theories which studies the active role of the reader in the act of reading. The meaning has to be activated by the reader so that the potential meaning in the text becomes concrete. This process is effected by means of the schemata in the reader's mind, which are shaped by the context. One literary critic of the reception theory, Iser, argues that the activation of the potential meaning is attained through gaps or indeterminacies in the text, which are to be filled by the reader. Hans Robert Jauss, another literary critic of this theory, argues that the reader builds a horizon of expectation during the reading process and the text is successful if it overlaps with these expectations. This will lead to aesthetic pleasure on the part of the reader. According to both these approaches, the active reader is under the constant influence of the context and therefore we can speak of the influence of the context on the text. In this essay I try to show the text-context relationship in Animal Farm using Iser and Jauss' views. A questionnaire given to contemporary Turkish readers aims to show that the meaning of a text changes in different contexts. The results of the questionnaire are given and evaluated.