Sosyal bilgiler öğretiminde problem çözmeye dayalı öğrenme metodunun uygulanmasına yönelik bir değerlendirme
An Evaluation on practice of teaching method based on problem solving in social knowledge
- Tez No: 110619
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, ilköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretiminde problem çözme metodunun kullanılıp kullanılmadığım kullanılıyorsa nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır.Bu nedenle ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğretmenleri ile görüşmeler yapılmış ayrıca konu ile ilgili gerekli literatür taranmış elde edilen bulgular bu araştırmada ortaya konmuş ve değerlendirilmiştir. Araştırmamızın evrenini Konya İl Merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Mareşal Mustafa Kemal, 19 Mayıs, Hasan Sert, Şeker, 23 Nisan ve Mehmet Beğen İlköğretim okulları oluşturmaktadır.Araştırmamızın örneklemini ise bu okullarda görev yapan 4. ve 5. sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmamızdan elde edilen sonuçlan genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz. Yapılan araştırmalar ve Sosyal Bilgiler öğretiminde problem çözme metodunu kullanan öğretmenlerin görüşleri sonucunda, bu metodun öğrencilere, gerek dersle ilgili durumlarda (öğretilen konuların çabuk kavranması, bu bilgilerin kalıcı olması, öğrencileri kitaba ve öğretmene bağlı kalmaktan kurtarması, onları araştırmaya sevk etmesi vs.) gerekse ders dışı durumlarda (sorumluluk almayı öğrenmeleri, kendilerine olan güvenlerinin artması, karşılaştıkları problemleri çözmek için istekli olmaları ve problem çözme yeteneğini kazanmaları, yaratıcılıklarının artması vs.) gibi olumlu özellikler kazandırmasından dolayı bu metodun çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat bununla birlikte, yine bu öğretmenlerle yapılan görüşmelerde öğretmenlerin gerek görüşme sorularına vermiş oldukları cevapların, gerekse Sosyal Bilgiler öğretiminde problem çözme metodunun kullanılmasına yönelik kendi verdikleri örneklerin sonucunda bu öğretmenlerin problem çözme metodunu bu dersin öğretiminde tam olarak uygulamayı bilmedikleri de ortaya çıkmıştır. Çünkü öğretmenler Sosyal Bilgiler öğretiminde genel olarak problem çözme metodunun sadece problemi hissettirme, problemin çözümü için gerekli bilgilerin toplanması ve toplanan bilgilerin sunulması basamaklarını kullanmaktadırlar. Problem çözme metodunu Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanmayan öğretmenlerin bu konudaki eksiklikleri ise bu metodu ya hiç bilmemelerindenIll yada bu metodun sosyal bilgiler öğretiminde nasıl kullanılacağını bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu öğretmenlerin çoğu bu metodun sadece fen ve matematik ile ilgili derslerde kullanılabileceğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study is carried out to find out to whether“Problem solving method”is used in Social knowledge courses in the fourth and fifth classes of primary-education schools and, if used, how it used. Thus, several interviewsare done with the teachers teaching forth and fifth class students. In addition, the necessary literatüre related to the subject was thoroughly searched and the data obtained from those have been mentioned and evaluated in this study. The scape of the study is composed of Mareşal Mustafa Kemal, 19 Mayıs, Hasan Sert, Şeker, 23Nisan, Mehmet Beğen primary schools in Konya which are dependent to the Ministry of National Education. The examples in the study are the teachers who are teaching forth and fifth class students in these schools. The results acquired from the study can generally be summarized as follows: According to the researches and the interviews done with the teachers using“problem-solving method”it is discovered that this method is quite useful for students since it makes them willing to the problems they meet and helps them be able to solve problems. However, when the answers of the same teachers are evaluated, it is understood that they lack of using“problem solving method”during their lessons. Because of their in adequate knowledge. That is why, these teachers only use several stages in Social Knowledge teaching such as, presenting knowledge, to get the necessary knowledge for solving the problem and making the students be aware of the problem. The deficiencies of the teachers who don't use“problem-solving method”in Social Knowledge teaching, sten from their not knowing anything about it or how it is used. Most of them think that this method can only be used in lessons such as science and mathematics.